Včely v akci: Jak vybrat správný med?

Med

Milujete med? Aby ne, tento skvělý včelí produkt patří mezi velmi oblíbené po dlouhá staletí. Včely k člověku prostě patří. Rozhodně se ale nelze spolehnout na to, že všechny produkty, které jsou označené etiketou s názvem med, jsou opravdu kvalitní a obsahují pouze onen produkt. Pokud seženete med přímo od včelaře, máte jakousi jistotu, že se bude jednat o vysoce jakostní produkt, v supermarketech už je tomu mnohdy jinak. Falšování medu je přitom samozřejmě přísně zakázáno. Med fakticky nesmí obsahovat žádné cizí příchutě, či dokonce pachy. Stejně tak nemůže podléhat kvašení, případně pěnění. Na etiketách se setkáte s výrazy pravý a přírodní. Neberte je v potaz, protože nic moc neznamenají, všechen med totiž musí být pravý i přírodní. Na co všechno dalšího si je třeba dávat pozor?

Dva základní povinné údaje na etiketě

V první řadě se jedná o původ samotného medu a ve druhém o zemi původu. První aspekt řeší fakt, jestli jde o medovicový nebo květový med. První jmenovaný pochází z medovice, tedy ze šťávy, již produkuje hmyz po sání mízy určitých rostlin. Druhý pochází logicky z květů. Co se týká zemí původu, pokud med pochází z EU, je označován jako směs medů ze zemí ES. Jestliže nikoliv, označuje se jako směs medů ze zemí mimo ES. Třetí alternativou je směs obojího, tedy ze zemí EU i mimo EU. Je-li med původem z tropických zemí, musí být takto označen. Důležitou roli hraje látka hydroxymethylfurfural (HMF), jíž může být v tropickém medu dvojnásobné množství.

Včely

Botanické označení je nepovinné!

Chcete znát druh rostlin, z nichž med pochází? Tento botanický údaje se pravděpodobně nedozvíte, jelikož jeho uvádění není povinné. Jestliže se ale producent k tomuto kroku rozhodne, pak musí být skutečně takového charakteru, jako uvádí. Může jít tedy třeba o med akátový, lesní a podobně.

Pekařský a filtrovaný med

Pekařský med se v podstatě v supermarketech příliš nevyskytuje. Je totiž určen výhradně k průmyslovému zpracování, nikoli k přímému konzumu. Může se vyznačovat cizím pachem a příchutí. Filtrovaný med vzniká odstraněním různých látek organického i anorganického původu. Přichází o velké procento pylu.

Med

Několik poznámek závěrem

Jestliže vám med krystalizuje, nejde o žádnou vadu! Medy s vyšším obsahem glukózy jsou v tomto ohledu charakteristické. Asi nejrychleji zkrystalizuje řepkový med. Nejlepší je med čerstvý. Pokud je datum minimální trvanlivosti hodně vzdálené, raději najděte jiný.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.