Předjarní prořezávání: Jaké pomocníky vybrat?

Prořez stromů

Jestliže tomu přeje počasí, můžeme se pustit do předjarního prořezávání keřů a stromů. A s vhodně zvolenou technikou může být tato zdlouhavá činnost i zábava.

Zahradnické nůžky

Nejběžnějším pomocník při prořezávání jsou převodové nůžky s prodlouženou či teleskopickou rukojetí.  Mechanismus těchto nůžek je založen na jednoduchém pákovém převodu a sníží výrazně sílu, která je k odstřižení větve nutná.  Při používání převodových nůžek bychom měli respektovat maximální stříhaný průměr, doporučený od výrobce.  Ve větších výškách jsou vhodnější teleskopické nůžky. Kvalitní nůžky jsou dobře vyvážené a pracovní část je z ušlechtilé oceli a rukojeť z uhlíkových vláken.

Pila na prořezávání stromů

Dalším pomocníkem pro prořezávání stromů může být řetězová pila.  Navíc pila s podélně zabudovaným elektromotorem se skvěle hodí na průklest vzrostlých stromů. Přístroj je díky tomu totiž užší, a tak se s ním i lépe manipuluje ve stísněných částech. Pro náročnější uživatele existují i malé pily se spalovacím pohonem.  Velkou výhodou je kromě výkonu i nízká váha, která se pohybuje kolem 2,5 kilogramů.

Vyvětvovač a multifunkční křovinořez

V rámci předjarní prořezávky se dají ještě využít vyvětvovací pily. Jedná se o řetězové pily s teleskopickou tyčí. Větve z korun stromů, tak můžeme vyřezávat bez toho, abychom lezli po štaflích nebo po žebříku.  Elektrický vyvětvovač se pohybuje v cenách okolo 2 tisíc korun. Příkon motoru takového elektrického vyvětvovače je kolem 0,75 kW.  Existují také motorové nebo AKU verze těchto vyvětvovačů, jejich cena se však pohybuje už okolo 10 tisíc korun.  Častým nedoceněným strojem v tomto případě je multifunkční stavebnicový křovinořez, který je vybaven dělící rychlospojkou. Tento šikovný detail zajistí, že ve zlomku vteřiny můžeme přetvořit vyžínač na vyvětvovací pilu, prostřih či kultivátor.  Některé multifunkční křovinořezy mají v příslušenství i prodlužovací tyč, takže můžete pracovat i ve větších výškách.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.