Vatovec obrovský neboli pýchavka: Vypěstujte si jej u vás na zahradě

Vatovec

Milujete houby na talíři a nechcete si je odpustit ani v době, kdy v přírodě nejsou zrovna optimální podmínky? Vypěstujte si je doma sami ve vlastním prostředí a s mnohem větší jistotou úspěšné sklizně. Jednou z výborných jedlých hub je i pýchavka obrovská, která je také označována jako vatovec. Její růst je typický v půdách, které jsou obohaceny dusíkem. Nejčastěji ji najdeme na pastvinách skvěle hnojených kravskou mrvou či na zahradách a v jiných zákoutích. Pokud ji budete chtít mít na vaší zahradě také, vyplatí se zakoupení sadby neboli podhoubí. My se na pěstování vatovce soustředíme podrobněji.

Zrnitá sadba a zásady její realizace

Optimální dobou pro výsev pýchavky obrovské je období od dubna až do října. Pro zahájení výsadby byste si měli vybrat lokalitu, která bude poněkud vlhčí, nicméně ne zcela podmáčená. Ideální je oblast, kde rostou kopřivy, popřípadě jiné rostliny, jejich kořínky potřebuje pýchavka obrovská ke svému nekomplikovanému růstu. Vynikající jsou právě pastviny. Často vatovce můžeme vidět nedaleko bývalých stohů a v místech, která nikdy zcela nevysychají.

VatovecŘez vatovce

Dva typy výsadby

Vysazovat lze vatovec dvěma různými způsoby. Tím prvním je takzvaná výsadba vatovce do hnízd. Jednoduše se nakopne drn, pod který se pak rozdrobí část sadby. Z jednoho balení sadby je takto možné osadit až 100 m2 půdy. Druhou alternativu představuje plošné řešení. Trávník je vhodné nejprve pořádně prokypřit. Stačit bude standardní prokypření za pomocí vertikutátoru. Pak už pouze rozdrobíte sadbu přímo na povrch.

Péče o založenou kulturu

Velmi důležité je udržování již založené kultury ve vlhkém stavu. Stav celé pěstitelské kultury se ovšem z velké části odvíjí i od přírodních podmínek. První plodnice mohou vzrůst klidně až druhý rok. Většinou se skutečně objeví za nějaké dva až tři roky. Sbírat se mají v době, kdy jsou i v uvnitř kompletně bílé! Důležité je zejména pravidelné zalévání.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.