Vaše pokojovky chřadnou? Na vině může být špatné zalévání

Pokojovky

Díváte se na vaše pokojové rostliny a máte pocit, že se jim daří mizerně. Pokud se podíváte na uvadlé listy, případně zažloutlé části rostlin, určitě nepůjde o pouhý klam. V každém případě se vyplatí řešit zalévání podle několika velmi důležitých aspektů. My se na mnohé podíváme podrobněji právě v tomto článku. Třeba se i vám následující situace staly a můžete se poučit.

Zalévat by se mělo dle vzhledu rostliny

Určitě. Rozhodně se nevyplatí čekat na to, až rostlina začne chřadnout a přestane se jí dařit. Pokud naopak uvidíte svěšené žluté, listy, zřejmě má pokojovka vláhy zbytečně moc. některé rostliny nesnáší přelití, jiné zase naopak dlouhodobější sucho a absenci přísunu vláhy. Čím více vody rostlina dokáže vypařit, tím více pochopitelně opět potřebuje dostat. Především rostliny s velkými listy mají odpar vcelku velký. Naopak listy, jež jsou hodně dužnaté až kožovité, vypařují minimální množství. U takovýchto mnohdy sukulentů je dobré s vodou spíše šetřit. Odpar snižuje i chlupatost nebo povoskovanost listů. Kaktusy nevyžadují takřka žádnou vláhu.

PokojovkyFoto: Pixabay

Pozor na přelití

To je velmi nepříjemné, jelikož si polejete také regálové policeregálové police a vše okolo. Rostliny s měkkými listy potřebují substrát stále vlhký, nikoli však přemokřelý. U sukulentů je třeba, aby podklad občas proschnul zcela. Pojistku pro přelití tvoří drenáž na spodu květináče a také substrát schopný dokonale propouštět.

A co další aspekty?

Je jich poměrně hodně. Důležitá je teplota. V teple rostlina vypaří více vody. Rostliny při vyšších teplotách také lépe rostou, takže potřebují více vláhy. Pozor je třeba dát také na:

  • velikost nádob,
  • velikost rostliny,
  • charakter podkladu.

Jinak bývá ideální občas udělat špejlový test. Jen tak zjistíte, jak je v hloubce substrát vlhký, nebo nikoliv.

Zdroj info: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zalevat-pokojove-rostliny-30001208.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.