Dešťová voda nemusí odtékat do odpadu, moderní technologie ji dokážou zužitkovat

Ani kapka nazmar – tak by mělo znít vzhledem k tomu, jak se v současné době všechno zdražuje, heslo každého milovníka ekologie. Dešťovka tak může z okapu mířit přímo do nádržky toalety nebo do pračky.

Jen si to představte – i když voda odtéká nejdříve okapovými svody ze střechy pryč, nekončí v kanalizaci, ale dostává se do suterénních nádrží. Tady je přefiltrována a následně ji malá vodárna odvede k nádržkám splachovacích mís. Právě takto to stále častěji vypadá v mnoha developerských projektech, zacílených na efektivnější hospodaření s vodou. A co nám o tématu řekne odborník?

Proč se vlastně dešťová voda zužitkovává

Šetření nejenom pitnou vodou má jak ekonomické, tak ekologické důvody. „Už v předminulé dekádě se ve stavebních předpisech začal objevovat požadavek, že by ji stavebník měl likvidovat nebo využít na svém pozemku. V zásadě se to řešilo systémy vsakování, ale lidé si postupně uvědomovali, že je to škoda, a rozvinuly se tři úrovně jejího využití,“ říká projektový manažer developerské společnosti GARTAL Vít Brainhof.

Foto: Gartal

Záchyt v suterénu je jen jednou z možností – takovým prvním stupněm. Mělo by však následovat i její využití. „V tomto případě je nutné zřídit samostatné stoupačky k toaletám a obvykle se dává trojí filtrace, protože ve vodě nesmí zůstat sedimenty. Třetí úroveň je pak použití dešťovky i na praní prádla, kdy se oddělené stoupačky přivedou nejen k toaletám, ale i k roháčkům praček. Tady je ovšem nutná i úprava vody tak, aby nebyla chemicky znečištěná, což už je složitější, a tedy nákladnější technologie,“ říká.

Jak ještě ušetřit vodu

Ale pokud se zatím nechystáte na větší stavební úprav, můžete vodou šetřit i tak. Stačí vsadit třeba na úspornější spotřebiče nebo alespoň na nádrže, které dešťovou vodu zachytávají, abyste ji vy později mohli použít třeba na zálivku.

Náhledové foto: Gartal

Zdroj: Ani kapka nazmar. Dešťovka z okapu míří do nádržky toalety nebo do pračky | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)