Vaření rýže (jak vařit různé druhy) 1. část – osvojte si triky zkušených šéfkuchařů

Vaření rýže (jak vařit různé druhy): Rýží se živí velká část světa a není divu, že je jí tolik druhů a chutí. Každá vyžaduje trochu jiný způsob přípravy. Pokud jste byli dosud zvyklí vařit rýži ve varných sáčcích jako rychlou a ne příliš zajímavou přílohu, je tento článek právě pro vás.

Různé druhy – různé použití

  1. Základní rozdělení rýže je podle zrnek, dělí se na dlouhozrnná, střednězrnná a krátkozrnná. První dvě varianty se používají jako přílohové, mají menší množství škrobu a po uvaření jsou sypké a načechrané. Krátkozrnná nebo také kulatozrnná rýže obsahuje naopak škrobu hodně, je velmi lepivá a její využití je na sushi, italské rizoto nebo kaše a dezerty.
  1. Další rozdělení je podle odrůdy rýže, setkáte se s rýží jasmínovou, basmati, červenou nebo černou rýží, případně s rýží divokou neboli indiánskou, která vlastně tak docela rýží není, jedná se o semena americké trávy.

Foto: Pixabay

  1. A poslední rozlišení je podle druhu úpravy. Zde rozeznáváme bílou loupanou rýži, částečně loupanou rýži natural neboli hnědou a pak paraboiled. Jedná se o rýži speciálně upravovanou, rýže se namočí, poté spaří a při tomto procesu jsou do zrnek vtlačeny minerály a vitamíny z povrchových vrstev, je tedy nutričně hodnotnější než rýže bílá. Po oloupání získá žlutou barvu, vařením ale zbělá. Rýže parboiled téměř nelepí.

Různé druhy přípravy

Rýži můžete vařit na plotně, dusit v troubě, vlnit v mikrovlnce nebo ji připravit v rýžovaru.

Na osobu počítejte jako přílohu 60-80 g suché rýže, v případě samostatného pokrmu 80-100 g. Přílohovou rýži je nutné před vařením několikrát propláchnout, aby se zbavila škrobu a byla po uvaření sypká. Naopak krátkozrnnou rýži před přípravou rizota nebo rýžové kaše zásadně neproplachujeme, tam je lepivost škrobu žádoucí. Divokou rýži se doporučuje před vařením na několik hodin namočit. Podrobněji si o vaření různých druhů povíme v 2. části.

Zdroj: https://www.naturalek.cz/blog/jak-pripravit-ryzi/, https://www.damejidlo.cz/c/blog/jak-uvarit-dokonalou-ryzi-snadno-a-rychle/, https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-uvarit-ryzi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)