Vánoční stromek z plantáže nebo s FSC certifikací? Není to totéž

Vánoční stromek

Také nedáte dopustit na živý vánoční stromeček, který do vašeho bydlení odkáže vnést tu správnou atmosféru? Víte, že živé stromky jsou k přírodě šetrnější, než ty plastové? Ano, máte pravdu – ale jen částečně.

Stromky s certifikátem FSC jsou v poslední době vidět stále častěji. Většina těchto zelených krasavců na našem trhu však pochází z plantáží. Ovšem záleží-li vám na přírodním prostředí, měli byste se jim vyhnout. A proč?

Jak se vlastně pěstuje stromek na plantáži

Životní prostředí tento způsob opravdu zatěžuje. Když se totiž stromky pěstují na plantáži, pak se pro jejich ochranu používají také pesticidy a další chemie. Ochrání je sice proti škůdcům, ovšem velmi rychle také pronikají do spodních vod i do půdy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Navíc jsou-li k nám transportovány ze severských zemí (kde se opravdu pěstují ve velkém), pak je třeba započítat další propálenou naftu a benzín, náklady na přepravu… Inu, asi tušíte, kam tím míříme.

Co je to vlastně ten certifikát SFC

Chcete-li opravdu přírodní Vánoce, pořiďte si stromeček z českého lesa, Pochází z pravidelných prořezávek nebo jiné údržby. Mnohé lesy u nás se navíc mohou pyšnit  certifikátem FSC (Forest Stewardhip Council). Ten vám napoví, že hospodaření, které probíhá uvnitř, je šetrné k přírodě. Nepoužívají se pesticidy ani jiné chemické prostředky a cena bývá poměrně přívětivá. Letos například prodává takové stromky KRNAP (ve Vrchlabí) a za smrček zaplatíte dle velikosti 100-200 Kč.

Další tipy najdete na stránkách CzechFSC.cz, kde najdete i mapu obchodů s FSC výrobky (tedy nejenom vánoční stromky). Pátrejte vždy po zeleném štítku s bílými písmeny. Pokud byste si chtěli pravost certifikace ověřit, zaměřte se na licenční číslo firmy – podle něj firmu snadno dohledáte v mezinárodní databázi. Vyhnete se tak podvodníkům, kteří se někdy pokouší certifikáty FSC falšovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)