Vánoční stromek v květináči: Jak se o něj starat?

Vánoční stromek

Vánoční stromky v květináči se staly v posledních letech velkým hitem a spousta lidí slyší na to, že si jednoduše zakoupí vánoční stromek v nádobě a následně jej po absolvování vánočních svátků vysadí do lesa. Ano, může být, nicméně je zapotřebí už při nákupu myslet na to, že se budete muset o stromeček starat a brát v potaz několik důležitých faktů. Zájem o stromky v květináči je aktuálně značný. Smrky se prodávají zhruba od 300 do 600 korun. Při nakupování se dívejte zejména na to, jestli je hlína udusaná, anebo nikoliv. Kyprý podklad nic moc dobrého neznačí. Správně by měl stromek růst v květináči minimálně rok.

Větší nádoba jako základ

Nesmírně důležitá je velikost nádoby, v níž stromek roste. Pokud se jedná o malý květináč, s největší pravděpodobností bude stromek živořit a postupně seschne. Jestliže máte stromek o výšce okolo 40 cm, určitě bude zapotřebí kontejneru o výšce cca 20 cm. Pokud si navíc kupujete stromek s tím, že ho vysadíte na zahradě, měli byste počítat s dostatečným prostorem. Za nějakých 10 let byste se mohli divit tomu, že dokáže zastínit drtivou většinu potřebného užitného prostoru.

Jak se o stromek v květináči správně starat?

Jestliže si pořídíte živý vánoční stromek v květináči, počítejte s tím, že bude mít fakticky totožný cyklus, jako by byl v přírodě. Než jej tedy dáme do obývacího pokoje, musí se několik dní, klidně i týdnů aklimatizovat. Jinak by byl zmatený a myslel si, že už dorazilo jaro s vyššími teplotami. Optimální je jeho nákup zhruba 2 týdny před příchodem Štědrého dne. Jestliže je doba před Vánocemi teplotně nadprůměrná, stačí i kratší čas. Přechod do teplé místnosti musí být zkrátka co nejpomalejší. Ještě před stěhováním rostlinu oroste.

Když skončí Vánoce

Po Vánocích si stoprocentně stromek zaslouží větší nádobu. Vybavte ji drenážní vrstvou. Optimální je štěrk, na který se dá rašelina a až na ni zemina. Zalévat můžete pouze jednou za měsíc, bohatě by to mělo stačit. Jen volte studenou, nikoli vlažnou vodu. Stromek by mohl začít rašit a umrznout. V létě by měl být na stinném místě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.