Pěstování kany

Kana

Cestou, jak vaši zahradu ozvláštnit, může být pěstování exotické květiny – kany. Dáte tak zahradě nový a netradiční nádech. No a dobrá zpráva je tu i pro ty, kdož zahradu nevlastní. Nemusí smutnit. Této rostlině se velice dobře daří i v nádobách. Projdeme si ted pár rad na pěstování kany, ať víte, jak na to.

Původem Američanka

Jiný název pro kanu je dosna, avšak mnoho lidí ji zná spíše pod prvním zmíněným jménem. Tento druh rostliny byl do Evropy dovezen v šestnáctém století a od té doby se zde zabydlela. Pochází tedy ze Střední Ameriky, konkrétně z Karibiku a Mexika. Pokud kvete, můžete na ní shledat oranžovou, červenou i tmavě růžovou barvu. Výška se mnohdy pohybuje i okolo 170 cm. Jde o velice estetickou rostlinu a tak není divu, že mnozí zahrádkáři a nadšenci touží mít tuto krásku ve své sbírce. Není to nic složitého, stačí se držet rad.

Jak s výsadbou

Výsadba je spojena s předpěstováním. Ideální totiž je, že než zasadíme rostlinu kany do země, nechat ji předpěstovat. Důvodem je období květu. Při zasazení bez předpěstování začínají kvést kany až později v létě. Je tedy vhodné vysadit je na správnou lokaci zhruba na začátku června. Zde přijde jedna z nejdůležitějších rad. Rostliny jsou náchylné na vyvrácení, proto je nutné umístit je hlouběji než, jak by byly například v květináči.

Sežeňte jí kamarády

Pokud budete chtít záhon plný kany, musíte dbát na pravidla. Je nutné udržovat spon výsadby alespoň padesát krát padesát centimetrů. Je také důležité zvolit a pravidelně provádět zálivku i přihnojování. To samé platí i pro pěstování v nádobě. A jak postupovat na zimu? Počkejte, než mráz poničí nadzemní část rostliny, tedy stonky. Poté vyryjte oddenky. Je důležité, aby vám vydržely na další sezonu, a proto neváhejte a uskladněte je v chladu a suchu. Doporučená teplota se pohybuje okolo 10°C. Skladování je nutné provádět buď v zemním obalu, nebo v rašelině. V takovém případě však musí být oddenky očištěné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.