Vánoční kaktus: jak o něj správně pečovat, aby vykvetl

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je oblíbenou rostlinou, která se pyšní tím, že kvete v období Vánoc (obvykle od listopadu do ledna). Může tedy být skvělou vánoční dekorací. Květy této rostliny jsou taktéž velmi pěkné a mají výraznou barvu a trubkovitý tvar. Latinský název této rostliny zní Schlumbergera, a obvykle kvete purpurově, některé odrůdy ale mohou mít i jiné barvy – bílou, červenou, růžovou, fialovou a dokonce i žlutou. Ploché listy vypadají krásně po celý rok.

Pěstování vánočních kaktusů

Ve volné přírodě najdeme vánoční kaktusy v tropických deštných pralesích, kde rostou přirostlé ke stromům. To je předurčuje k náročnějším podmínkám v našem podnebí, jako je ochrana před přímým slunečním světlem a dostatek vlhkosti. Pokud se o ně budete dobře starat, můžete se na květy těšit každý rok. V rámci jednoho roku budou potřebovat dvakrát období odpočinku v chladné místnosti s menší zálivkou. Jednou v lednu po odkvětu a podruhé na podzim v září.

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

Základní podmínky pro pěstování

  • Teplé a světlé místo bez přímého slunce. Ideální teplota je 18 až 24 °C.
  • Několikrát za týden zamlžte.
  • Dodržte dvě období odpočinku – omezená zálivka a teplota kolem 12 °C.
  • Jakmile rostlina kvete, nehýbejte s ní, protože pak hrozí opad květin.
  • Přesazujte každé dva roky, nebo když kořenový bal naplní květináč. Ideální čas k přesazení je v březnu.
  • Vánoční kaktus roste do šířky, proto je vhodnější květináč robustní, těžký a spíše široký, než vysoký.

Zálivka a hnojení

Zalévejte až když horní vrstva (asi 2 až 3 cm substrátu) proschne. Přebytečná voda by měla odtéct, k čemuž jsou vhodné drenážní otvory a dobře propustná zemina. Během zimy zálivku omezte. K zálivce navíc několikrát za týden mlžte vodou z rozprašovače (toto můžete nahradit tím, že květináč postavíte na podnos s vodou a kamínky – vodní hladina se nesmí dotýkat dna květináče). Od jara do léta hnojíme jednou měsíčně.

Péče o vánoční kaktus

Prořezávání rostliny není potřeba, pouze když jsou stonky příliš dlouhé. Po odkvětu rostliny odstraňte špičky, abyste dosáhli hustějšího růstu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!