Skořápky vajec

Vaječné skořápky nepatří do koše: Využijete je nejen na zahradě

Vajíčka mají v kuchyni doslova multifunkční využití. Potřebujeme ale fakticky pouze jejich obsah. Častokrát vyhazujeme spousty skořápek. Je to škoda, protože do koše nepatří. Najdou si totiž spousty různých využití jak v domácnosti tak především na zahradě. Ostatně především na zahradní využití skořápek se podíváme podrobněji. Upozornit bychom měli předem na to, že vejce bychom měli rozťuknout opatrně tak, aby se skořápky nějak výrazněji nepoškodily. I takové lze ale využít, jak se ostatně přesvědčíte v následujících řádcích.

Oblíbené jarní výsevy přímo do skořápek

Už se chystáte k výsevu nějakých tradičních rostlinek? Pokud ano, zvažte právě využití skořápek od vajec. Právě do nich je možné nasypat substrát. Polovinu skořápky propíchněte zespodu, naplňte ji substrátem se semínkem a poté vložte do samotného papírového plata. Poté už jen všechny naplněné skořápky zalijete a můžete se těšit na rostlinky.

Skořápky vajec

Nedejte šanci svědění po hmyzím bodnutí

Určitě je třeba se chránit v případě hmyzího bodnutí. Smíchejte nadrcené vaječné skořápky s jablečným octem ve sklenici a nechte směs několik dní jen tak. Po uležení vznikne vynikající roztok na hmyzí bodnutí, který umí snížit otoky a svědění. Vzniká octan vápenatý, který je jinak součástí mnohých krémů. Roztok je třeba skladovat v lednici.

Ochraňte zeleninu před slimáky

Když začne na záhonech rašit zelenina, neskutečně láká slimáky. Je pro ně doslova jako magnet. Když kolem rozházíte skořápky, budou pro slimáky vcelku nepříjemnou překážkou. Tím pádem se vám ve finále může podařit zachránit úrodu, která by jinak bohužel přišla vniveč.

Skořápky vajec

Aby nehnily květy rajčat

Ještě před samotnou výsadbou rajčat je vhodné nasypat do jamky nadrcené skořápky vajec. Rajčata tak získají skvělý zdroj vápníku, a eliminuje se tak riziko hniloby květů rajčat. 

Vápnění trávníku

Výborné jsou nadrcené skořápky pro vápnění trávníku. Hodí se hlavně v místech s vysokým výskytem mechu. Skořápky se namixují v mixéru a poté rozhází po zahradě.

Přidejte je také do kompostu

I v kompostu si najdou skořápky své místo. Vápenatá součást hmoty se bude náramně hodit hlavně při hnojení.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Aster Odpovědět

  Vaječné skořápky suším a drtím – jako hnojivo pro rajčata. Slimáky nadrcené skořápky spolehlivě odpudí do první zálivky nebo deště, ale ráda bych věděla, jaká je výhoda předpěstovávat ve skořápkách sazeničky – mohl byste to trochu víc rozvést? Díky.

 2. jeanetka Odpovědět

  Jak rozdrtit větší množství skořápek bez mixéru, jednoduše a rychle. Naložíme je na otevřený starý letákový časopis, Zavřeme časopis, trochu to pomačkáme dlaní, přiložíme další, pomačkám, přiložíme, pomačkáme, až jich máme fakt hodně, třeba i z 50 vajec. Pak časopis se skořápkami pěkně krásně převálcujeme válečkem na nidle, otevřeme časopis, nahrneme drť na kupku, zavřeme, převálcujeme, otevřeme, … párkrát to zopakujeme, až jsm spokojeni s výsledkem, což se stane poměrně rychle. Drť nasypeme do kelímku po jogurtu, pudinku, nebo do jiné vhodné nádoby. Z toho časopisu se to fajn sype. A šup s tím uložit, čili zadeklovat staniolem z nějaké misky s mléčným výrobkem, nebo kouskem mikrotenu, zajištěným gumičkou, případně hned použít. Pěstujete jablka? ak jabloně to ocení, ořech také, ale třešeň ne, hrušeň nevím.

  1. Aster Odpovědět

   Dělám to podobně, jen na to drcení používám kladívko – jde to mnohem rychleji. Používám výhradně k rajčatům, protože je pěstuju v květináčích a vápník jim chybí vždy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *