Heterocentron ´Cascade´ – nepravá letnička se do našich zahrádek dostala teprve nedávno

Není tomu ani třicet let, co naše zahradnictví doslova zaplavily zvláštní hybridy růžově kvetoucích letniček, pocházející původem ze Zimbabwe. Bohužel tento boom odezněl stejně rychle jako přišel. Možná proto zná dnes Heterocentron ´Cascade´ jen málokdo a pokud se objeví v květinářství, jde pro většinu nakupujících o nemalou botanickou záhadu, ukrytou obvykle pod označením „mix letniček“ nebo „mix balkonovek“.

K obojímu se totiž Heterocentron ´Cascade´ hodí opravdu skvěle. A pokud ho navíc přes zimu přezimujete ve skleníku, snadno si ho na léto znovu namnožíte.

Nepravá letnička s tolerancí k nízkým teplotám

U nás se sice Heterocentron jako letnička pěstuje, ve své domovině, jíž je Střední Amerika, však jde o rostlinku dlouhověkou, bez potíží zdolávající horská úbočí až do 1 800 metrů výšky. Heterocentron ´Cascade´ byl získán křížením více rostlin – pravděpodobně H. macrostychyum a H. elegans. Odolnost proti nízkým teplotám mu zůstala, krásný tedy zůstane až do prvních mrazík.

Heterocentron elegans

Mnohem lépe se mu však bude dařit při vyšších teplotách v substrátu, bohatém na organické živiny. Nejlépe vám pokvete na plném slunci, ovšem jen do konce jara. Pak se jeho schopnost tvořit květy postupně vytrácí a zahradu vám budou dekorovat už „jen“ jeho zajímavě zbarvené a tvarované listy. Díky toleranci plného slunce se tak uplatní jako pokryvná rostlina všude tam, kde se jiným letničkám nedaří. Červené probarvení listů navíc zaujme na první pohled.

Květy, které připomínají šeřík

Nevoní, ale tvar je jednoznačný. Heterocentron ´Cascade´ kvete vydatně, dlouho a zcela bez práce. Staré květy není třeba nijak odstraňovat, jeho samočistící schopnost si s tím poradí za vás. A na podzim nezapomeňte ty nejkrásnější exempláře přesunout do studeného skleníku. Tady vám vydrží do jara a následně si Heterocentron ´Cascade´ snadno namnožíte z řízků. Zjara necháme vyzrálé řízky zakořenit pod fólií a po 4-6 týdnech je vysazujeme ven.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)