Vaječné skořápky na vápnění trávníku a další využití

Vaječná skořápka

Znáte jarní výsevy do skořápek? Aby ne, nicméně ty už jsou dávno pryč. Vaječné skořápky byste přitom určitě neměli vyhazovat do koše. Na zahradě si najdou spousty dalšího využití. Že netušíte, kde všude by mohly vaječné skořápky fungovat? Pak jste na správné adrese. Prozradíme vám v to v následujících řádcích.

Zdroj vápníku pro rajčata

Chystáte se k sázení rajčat na venkovní záhon? Pokud ano, určitě se nebojte nadrtit vaječné skořápky a nasypat jich cca hrst pod každou ze sazenic. Skořápky rostlinám poslouží jako vynikající zdroj vápníku. Tím pádem by se mělo efektivně zamezit následující případně hnilobě květů.
Skořápky rajčat
Vaječná skořápka: Foto Radek Štěpán

Provápněte si trávník

Výborné je také jemné nadrcení skořápek pro výrobu prášku na vápnění trávníku. Skořápky je třeba jen pořádně vysušit a následně nadrtit. Ideální je jejich rozmixování v mixéru. Vonět úplně nebudou, nicméně trávníku prospějí, tím si můžete být prakticky jistí.

Efektivní obrana před slimáky

Už v momentu, kdy na vašich záhonech začne rašit čerstvá zelenina, stanou se doslova magnetem pro slimáky. Salát, bazalka, špenát a jiné rostliny jsou součástí jejich jídelníčku. A šetřit se nebudou! Ostré hrany skořápek představují pro slimáky velmi nepříjemnou překážku. Mnohdy se stává nezdolatelnou.

Vaječná skořápkaVaječná skořápka: Foto Pixabay

Roztok proti bodnutí hmyzem

Hmyz dokáže být především v létě neskutečně otravný a nepříjemný. Připravte se na důsledky bodnutí předem. Vaječné skořápky si nadrtíte a smícháte ve sklenici s jablečným octem. Několik dní se směs nechá uležet a po rozpadu skořápek vznikne octan vápenatý. Právě on pomáhá snižovat otoky a podráždění pokožky. Bývá tradičně součástí mnohých kupovaných krémů.

Své místo si najdou i v kompostu

Pokud třídíte odpad, pak odkládejte vaječné skořápky stranou. Můžete je pak jednoduše přidávat do kompostu. Stanou se vápenatou složkou celé kompostové hmoty a dokonale poté pomůžete rostlinám třeba na zeleninové zahrádce.

Vaječná skořápka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.