Pampelišková polévka vám dodá spoustu cenných vitamínů

Hledáte tipy pro posílení imunity nebo vám prostě jen chybí lahodné recepty, které by dokázaly beze zbytku využít bohatou jarní úrodu bylinek? Pak se vám určitě bude hodit náš recept na pampeliškovou polévku se smetanou.

Pokud ji naservírujte nečekané návštěvě, nejspíš ji ani nenapadne, že právě konzumuje divoké bylinky. Mladé pampeliškové lísky jsou totiž velmi jemné a křehké, téměř beze stopy obávané hořkosti. A na tuhle polévku vám budou stačit jen dvě hrsti.

Pampelišková polévka – recept

Nebudete potřebovat nic složitého a uvařeno budete mít do půl hodiny. A co si připravit na kuchyňskou linku?

Kořen pampelišky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ingredience:

  • 2 velké hrsti mladých pampeliškových listů
  • 1 cibule (nejlépe bílá)
  • 1 žloutek
  • 1 kelímek 12% smetany
  • litr zeleninového vývaru
  • 1 lžíce másla
  • sůl a pepř
  • volitelně: pampeliškové květy na ozdobu

Cibuli nakrájejte nadrobno a lehce ji osmahněte na másle. Dejte pozor, aby se máslo nepřepálilo. Hned poté nasypte do hrnce pokrájené a samozřejmě dobře omyté pampeliškové listy. Chvíli duste, dokud lehce nezavadnou. Zalijte vývarem a dochuťte kořením.

Teď asi 15 minut vařte, dokud listy nezměknou. Pak polévku dobře rozmixujte. Vraťte zpátky na mírný plamen a vmíchejte dovnitř smetanu, v níž jste předtím rozmíchali velký žloutek ze slepičího vejce. Ještě minutku povařte a můžete servírovat. Dozdobte pampeliškovým květy nebo třeba sedmikráskami.

Pampeliška a její přínosy pro imunitu

Pokud si dopřejte pampelišku, dodáte svému organismus také mnoho cenných vitamínů (B2, D, C a A). Dále pak třeba hořčík, draslík, mangan, fosfor, železo, hořčiny, mangan, třísloviny, hořčiny a samozřejmě cenné aminokyseliny.

Svou imunitu tak nastartujete se vším všudy. A pokud seženete pampeliškových listů opravdu hodně, můžete je i zamrazit nebo usušit. Ale dejte pozor – musí zůstat svěže zelené. Jakmile ztmavnou, přijdou o většinu svého cenného obsahu. Správně usušené listy spotřebujte do jednoho roku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)