V přírodě tuto bylinku míjíme téměř bez povšimnutí – přitom se v ní ukrývají mnohé léčivé účinky

I když své přízvisko dostal původně podle tvaru listů, s konopím má společného víc, než jen to. Může totiž pomoci s celou řadou zdravotních obtíží. Za objevením jeho účinků prý stojí jeden antický král a naše lidové léčitelské herbáře ho znali pod celou řadou názvů.

Možná jste ve starých knihách narazili na názvy jako jaterní bylina, konopě divoká, konopěnec, kravská bylina, traňk královský, traňk svaté Kunhuty, traňk svaté Kunigundy nebo vševědec. Ano, tak tohle všechno je sadec konopáč. Je s podivem, že se na něj skoro zapomnělo, když jde v podhorských oblastech i v nížinách o tak hojnou bylinku. Stačí najít vlhčí místa okolo potoků, v příkopech nebo u lesa a určitě ho po chvíli hledání objevíte.

Foto: Pixabay

Sadec konopáč se představuje

Pokud se podíváte na naše fotografie,určitě budete mít jasno. Během květu si ho v české přírodě nemůžete prakticky s ničím splést. Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.) patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae´). Je původní téměř v celé Evropě, ale roste také v Alžírsku, Maroku a ve velké části Asie.

Je to vytrvalá rostlina dosahující výšky až 170 cm. Má rovný, rýhovaný stonek porostlý krátkými chlupy. Listy se vzdáleně podobají konopí, jsou krátce řapíkaté a tří až pětičetné. V létě se může pochlubit malými oboupohlavními květy vyrůstajícími v chocholičnatých latách růžové nebo načervenalé barvy. Podle lokality se objevují od června až do září. Příjemně voní a až odkvetou, objeví se na jejich místě podlouhlé bradavičnaté nažky, o jejichž další šíření se postará vítr.

A na co pomáhá? Má analgetické, antibakteriální a protizánětlivé účinky, mírní revmatické bolesti. zvyšuje odolnost organismu proti infekcím a také jednoduše snižuje horečku zvýšením pocení.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sadec_konop%C3%A1%C4%8D

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)