Karambola: plody, které můžete mít i doma

Karambola

Karambola je ovoce, které známe také pod názvem čínská hvězdice. Ačkoli se jedná o tropický až subtropický strom nebo keř, při zvládnutí pěstebních podmínek si můžete užívat plodů z vlastní zahrady. Ovoce má jedinečný tvar – když jej nakrájíte a plátky, vznikne nám tvar hvězdy (ta může být pěticípá nebo šesticípá). Navzdory tomu, že se označují jako „čínská“ hvězdice, se nejedná o rostlinu, která by svůj původ měla v Číně. Doma je v oblasti Malajsie, Indonésie a Indie.

Základní podmínky pro pěstování

V první řadě je třeba říci, že strom/keř může dorůst do výšky kolem šesti až devíti metrů. U nás tuto rostlinu ale pěstujeme jako pokojovou, takže takové velikosti v žádné případě nedosahuje. Důvodem je to, že karambola nesnese teploty pod -3 °C. Větší mrazy mohou způsobit úhyn rostliny. Ani při pěstování v interiéru ale nemusíte mít vyhráno. Optimální jsou pro ni teploty okolo 28 °C a spousta sluníčka.

Karambola

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Vzhledem k tomu, že rostlinu pěstujeme jako pokojovou, můžeme ji vysévat celoročně. Substrát můžete vylepšit perlitem nebo pískem pro lepší odtok vody. Tímto substrátem zakryjte semínka jen lehce. Bude trvat dva až tři týdny, než vyklíčí. Ideální teplota pro klíčení je 25 až 30 °C. Přesazování mladých rostlinek není vhodné. Také je důležité zajistit jim teplotu nad 18 °C.

Péče o rostlinu

V případě horkého léta můžete svou rostlinu umístit ven, ideálně však do skleníku nebo fóliovníku. V zimě by měla být při teplotě ideálně 22 °C. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Při zálivce myslete na to, že rostlina mnohem lépe zvládá období sucha, než přemokření. Pro zalévání je skvělá dešťová nebo odstátá voda. Hnojíme asi čtyřikrát za rok a snažíme se o pravidelnou zálivku. Kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, nesmí ale stát ani ve vodě. V případě, že strom začíná plodit, bude mít zvýšenou potřebu zálivky.

Jak vlastně karambola chutná?

Pěstovat ji můžete pro její dekorativní listy. Pokud ale dodržíte ideální podmínky pro pěstování, dočkat se můžete také vlastních plodů. Když rostlina vykvete, můžete se radovat z krásné vůně, kterou šíří. Ta je podobná jasmínu. Pokud jste toto ovoce ještě neochutnali, bude trochu obtížné jeho chuť popsat. Je natolik specifická, že ji spousta lidí charakterizuje trochu odlišně. Říká se, že chutná jako směs papáje, pomeranče a grepu. Pokud budete pěstovat karambolu ze semene, prvních plodů se dočkáte až za 6 až 8 let.

Zdroj: https://www.semena.cz/217-karambola

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!