V jaké zelenině se ukrývá kyselina listová?

Kyselina listová je formou vitaminu B9, vitamínu, který je rozpustný ve vodě. Je to klíčová složka při výrobě nukleové kyseliny, která je součástí veškerého genetického materiálu. Vitamín B9 a jeho formy provádějí zásadní funkce při vytváření červených krvinek, předchází ztrátě sluchu a chrání zdraví mozku u kojenců.

Proč je kyselina listová důležitá?

  • Napomáhá syntéze DNA a RNA a opravuje je.
  • Pomáhá růstu a rychlému rozdělení buněk.
  • Zlepšuje zdraví mozku.

Dostatečná konzumace kyseliny listové je obzvláště důležitá u těhotných žen. Pomáhá totiž zabránit vzniku vrozených deformit mozku nebo páteře u plodu, včetně defektů neurální trubice. Konzumace kyseliny listové je důležitá nejen u žen, které již jsou těhotné, ale také u těch, které teprve plánují otěhotnění. Vyplatí se užívat kyselinu listovou v dostatečném množství minimálně rok před otěhotněním.

Rostlinné zdroje kyseliny listové

Pokud jste se rozhodli zvýšit množství přijaté kyseliny listové, můžete tak učinit na základě rostlinných zdrojů. Nejlepší kvality dosáhnete, když si takovéto rostliny vypěstujete sami. Jedním z nejlepších zdrojů kyseliny listové je chřest. Rozpoznat další zeleninu bohatou na kyselinu listovou není až tak složité. Většinou má totiž tmavě zelenou barvu, například brokolice. Zkuste také obilné klíčky, květák, zelí, brambory, čočku, listový salát, papája a kiwi, pomeranč, hrášek, slunečnicová semínka a špenát.

Brokolice

Živočišné zdroje kyseliny listové

Vaječné žloutky patří mezi jeden z největších živočišných zdrojů kyseliny listové. Dále pak to jsou kvasnice, ledviny, játra, mléko, paštika a celozrnný chléb.

Závěrem…

Vždy je lepší získávat živiny z přírodních potravinových zdrojů než z doplňků stravy.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!