Úspěšná metoda řízkování rostlin: Pomůže med a skořice

skořice

Mezi oblíbené metody množení rostlin bezpochyby patří řízkování. Někdy se však stane, že stonek či kus rostliny nezakoření. Aby se tak nedělo, k tomuto kroku vám může pomoci obyčejná skořice a med. Obě suroviny fungují jako stimulátor růstu kořenového systému. Navíc mají antibakteriální účinky, které chrání odříznuté části rostlin před hnilobou, škůdci a plísněmi. Pokud dáváte přednost přírodním produktům před chemií, bude med a skořice ideální. Jak je použít? 

Jak použít med a skořici při řízkování

Příprava směsi pro řízkování není složitá, navíc nepotřebujete mnoho potřeb. Stačí vám zmíněná skořice, med, lžička, uříznutá rostlina, miska a květináč. Do misky přidejte jednu lžičku skořice a jednu lžičku medu. Promíchejte a konec rostliny, tedy řez, umístěte do vzniklého stimulátoru a párkrát s rostlinou zatočte, aby se ve směsi dokonale obalila. Do květináče nasypte zahradnický substrát a řízek do něj zasaďte, přihrábněte substrát a máte hotovo. 

med
Foto: Pixabay

Aby bylo řízkování úspěšné, nezapomínejte rostlině dopřát pravidelnou zálivku. Substrát v květináči je potřeba udržovat vlhký, ale ne přemokřený. Kořínky se objeví přibližně za dva týdny. Po této době je vhodné omezit zálivku, aby jemné a krátké kořínky nezahnívaly. Jakmile bude kořenový systém pořádně vyvinutý, přesaďte rostlinu do většího květináče.

Další možné použití skořice

Skořice má mnohem širší využití. Můžete ji nasypat kolem chodníčku či na cestičku k rostlinám, a tak odehnat nechtěné mravence. Taktéž můžete pytlík skořice smíchat s půl litrem vody, nechat přes noc odležet a aplikovat na rostliny, které napadly mšice. Předem však bude vhodné, když tekutinu přefiltrujete a nalijete do lahve s rozprašovačem. 

Orchidej
Foto: Pixabay

A pokud se vám v květináči na substrátu objeví plíseň, zasáhněte okamžitě. A to tak, že horní část odeberete a poté substrát posypete skořicí. Pomáhá také při přesazování květin. Kořeny rostliny, především pak orchideje, posypte skořicí a rostlinu zasaďte. Kořenový systém bude chráněn před hnilobou a škůdci.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/using-honey-as-rooting-hormone-diy/, https://luv2garden.com/how-to-use-honey-as-rooting-hormone/

Náhledové foto: Pixabay    

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)