Cibulové slupky skvěle poslouží jako hnojivo na okurky

Cibulové slupky

Cibulové slupky obvykle dáváme do kompostu. V době, kdy pěstujeme okurky, je můžeme použít i jako hnojivo. Kromě toho, že cibulové slupky obsahují celou řadu prospěšných látek, mohou pomoci také při odvracení některých chorob. Pravidelné používání cibulového hnojiva vede k lepšímu nutričnímu vybavení vaší půdy a k její dezinfekci. To snižuje pravděpodobnost vzniku nejrůznějších onemocnění.

Cibule jako hnojivo

Cibule má oproti jiným druhům hnojiva obrovskou výhodu: je levná a šetrná k životnímu prostředí. Navíc používáme tu část, kterou nekonzumujeme – tedy slupky cibule. I v nich je obsažena celá řada živin, kterých by bylo škoda nevyužít. A právě tyto živiny jsou velmi prospěšné právě pro okurky. Cibulové hnojivo je možné použít také na některé další plodiny, jako jsou rajčata, papriky, cukety, lilky, patizony či dokonce brambory.

Uskladnění cibule

Foto: Pixabay

Přínosy cibule pro okurky

Chcete vědět, proč cibulové hnojivo funguje? Zde jsou přesvědčivé důvody:

  • Cibule obsahuje takovou směs vitamínů, která vyživuje kořeny a umožňuje rostlině lépe se rozvíjet. Tento účinek je znatelný zejména během kvetení a vytváření plodů.
  • Obsažený karoten je důležitý pro oxidační procesy. To je důležité zejména ve stádiu rostoucích sazenic a také při přesazení.
  • Flavonoidy chrání rostliny před houbami a různými bakteriemi.
  • Vitamín B urychluje růst rostliny a posiluje její stonky. V plodech se navíc hromadí mnoho živin.
  • Fytoncidy pomáhají chránit rostliny proti bakteriím a odstraní i ty nemoci, které jsou již obsaženy v půdě.

Z výše uvedeného vyplývá, že cibulové hnojivo je možné použít ve všech fázích vegetačního období okurek.

Cibulové hnojivo

Připravit si cibulové hnojivo není nic složitého. Skladujte slupky z cibulí, které používáte při vaření. Až jich budete mít 200 g, dejte je do kbelíku vody a zalijte vodou (ideálně horkou, vyluhuje se totiž více živin). Po třech dnech sceďte a výluh použijte jako zálivku okurek. Takto připravené hnojivo je třeba upotřebit okamžitě a všechno. Nehodí se pro delší skladování, protože pak může dojít k jeho zkažení. Ještě silnější hnojivo můžete získat tak, že kbelík naplníte do poloviny cibulovými slupkami a zlijete horkou vodou. Po dvou dnech sceďte. Před použitím nařeďte vodou v poměru 1:1.

Rovnou do půdy

Pokud cibulové slupky nevyužijete v kompostu či na výrobu hnojiva, můžete je přidat rovnou do půdy. Brání předčasnému žloutnutí listů okurek a slouží jako výživa.

Zdroje info:

https://ibuilder-en.techinfus.com/udobreniya/sheluha-dlya-ogurcov/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-hnojeni-cibule-20220524.html

Foto: VARŠ

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!