Uskladnění uzeného masa: Jak zabránit jeho zkažení?

uzene-maso

Uzené maso je pochoutkou, kterou má rád snad každý z nás. Lze z něj připravit mnoho vynikajících dobrot – od zapečených těstovin, po koláče, ale vychutnáváme si jej také k omáčkám a tak dále. Abyste si ho však mohli vychutnávat delší dobu, bude potřeba jej správně uskladnit. Existuje mnoho řešení, a samozřejmě každé z nich přináší různou dobu trvanlivosti této pochoutky. 

Skladování mimo interiér

Většinou se uzené maso udí v zimě, kdy je teplota nízká. Ovšem není to podmínkou. Pokud tomu tak opravdu je, maso lze umístit do udírny na špagátky. Dříve jej lidé skladovali v komínech, kde vydrželo klidně i několik měsíců. Musíme však podotknout, že maso musí být dokonale vyuzené, pak vydrží opravdu dlouho.  Před uchováním bude potřeba zajistit veškeré otvory, aby se na maso nedostaly myši, kuny či jiná zvěř. Pozor si také dávejte na vlhkost, déšť či sníh. 

Někteří lidé maso uchovávají ve spíži, kde mají teplotu od 10 do 15 °C. Navážou jej na provázky a nechají volně viset. Maso v takovém případě začne vysychat a odkape z něj tuk. Pokud pod maso umístíte talířek, tuk poté můžete dát do uzené polévky – vynikající pochoutka. Při správných podmínkách tak maso vydrží i několik měsíců.

Uzené maso
Foto: Varš

Lednice či mrazák také pomohou

Pokud si chcete vychutnávat dokonale vyuzené masíčko i za několik měsíců, dejte ho do lednice, kde se drží stále stejná teplota a vložte jej do vaku obalu. Pokud na maso nebude působit vlhkost, teplo a vzduch, vydrží několik týdnů. K tomuto kroku ale použijte z venku dokonale zchlazené maso, aby se ve vaku obalu nezapařilo a tím se neurychlilo jeho kažení. Určitě uzené nedávejte do igelitového pytlíku nebo do potravinářské folie – zplesnivělo by. Maso můžete také nechat volně na talíři a umístit jej do spodní části lednice. Takto vydrží dva týdny, ale také o pár týdnů víc, pokud je dobře vyuzené. Je však potřeba počítat s tím, že celá lednice bude vonět masem.

Další možností je tedy uložení masa do mrazáku. Můžete ho vložit do krabiček či folie, zde už záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Určitě ale nezamrazujte celou šrůtku, nýbrž plátky, které jste schopni po rozmrazení zkonzumovat. Nikdy maso opětovně nezmrazujte. A pokud máte vakuovací zařízení, určitě jej využijte i na maso do mrazáku. Takto zde vydrží půl roku či rok. 

Vyuzené maso ve vakuu připravené do lednice
Foto: Radek Štěpán

Nevyhovuje vám ani jedna možnost? Maso můžete jednoduše zavařit, tak vám vydrží opravdu velmi dlouho – roky, než jej sníte. 

Jak skladujete uzené maso vy? Máte své speciální způsoby, po kterých maso vydrží měsíce?         

Zdroj: https://napady-navody.cz/jak-skladovat-uzene-maso-aby-dlouho-vydrzelo-zabrante-jeho-zkazeni/

https://www.obyvat.cz/jak-uchovat-uzene-maso/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)