Usilovní čmeláci: Jak si na zahradu pozvat čmeláky a co určitě (ne)dělat

čmeláci

Usilovní čmeláci: Vytvořte jim domov, díky kterému se u vás budou cítit dobře. Jsou důležitější, než si myslíte!

Čmeláci žijí u nás běžně ve volné přírodě. Na jaře královny vylézají zpod země a hledají si místo, kde založí svou rodinu. Jejich hnízda jsou docela malá, budovaná pro 150 až 200 jedinců. Dospělí čmeláci jsou aktivní 6 až 8 týdnů, na podzim hnízdo vymírá. Přežijí jen nově narozené matky. Tyto mladé královny jsou po přezimování opět připraveny začít na jaře nový cyklus.

Čmeláci pracují i v zimě

Čmeláci jsou u milovníků různých plodin velmi oblíbení. A to z mnoha důvodů. Čmeláci jsou na rozdíl od včel aktivní již při nižších teplotách od 5 ° C. Zároveň létají i za horších povětrnostních podmínek, jako je déšť či vítr. Čmeláci tak zvyšují podíl plodů o desítek procent, zejména u skoro kvetoucích ovocných dřevin, i při polní výrobě. A to i tehdy, pokud jsou v době jejich květu nepříznivé podmínky pro včely. Rozhodně se tedy vyplatí mít na zahradě víc než jednoho opylovače. Zaručeně se vám to vyplatí.

čmeláci hnízdo

Foto: Pixabay

Jak si na zahradu pozvat čmeláky

Postačí dřevěná krabice s nízko položeným vchodem, který trubkou napodobuje cestičku do myšího hnízda – to jsou místa, kde čmeláci často přirozeně hnízdí. Dovnitř je dobré dát mech, listí, seno a trochu králičí podestýlky, které navodí tu správnou atmosféru.

A jak je to s věrností čmeláků? Pokud se vám zdá být tento způsob složitý, pak existují specializované firmy, které vám čmeláky prodají i s jejich hnízdem. A jak je to s „věrností“ čmeláků? „A nemůže se stát, že se odstěhují například k sousedovi? Toho se obávat nemusíte, čmeláci zůstávají v tom úlu, kde mají svou královnu.

Zdroj: http://www.ceskycmelak.cz/jak-zacit-chovat-cmelaky-na-zahrade-2/, https://living.iprima.cz/zahrada/cmelaci-jak-postavit-cmelin-kvetnata-louka-zahrada

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)