Rozkvetlé hyacinty na Vánoce? Je to zahrádkářská loterie

Hyacint

Hyacint je rostlina, kterou máme spojenou především s jarem. Nádherně voní, takže pokud jej postavíte do menší místnosti, dokáže ji provonět celou. Letos na svou rostlinu ale nemusíte čekat až do jara. Můžete se pokusit „probudit“ ji o něco dříve. A ozdobit si tak vánoční stůl hyacintem. Není to nic snadného, avšak může se to podařit. Existuje metoda, která vaše šance výrazně zvýší. To, co budete dělat, abyste dosáhli dřívějšího rozkvetení hyacintů, než je obvyklé, se nazývá rychlení.

Rychlení hyacintů

Na rychlení hyacintů existuje speciální sklenice, která má ideální tvar. Nicméně poradit si můžeme i jinak. Postačí například i kelímek od hořčice, jehož víčko promáčkneme tak, aby směřoval dolů a uprostřed vystřihněte otvor. Jeho velikost by měla odpovídat velikosti podpučí hyacintu – což je místo, ze kterého vyrůstají kořeny. Takto cibuli hyacintu do vzniklého prostoru usadíme. Místo kelímku je ale lepší používat nádobu, která je čirá, abychom přes ni viděli nejenom rostoucí kořeny, ale také kvalitu vody a její hladinu.

Hyacint

Foto: Pixabay

Nalijte vodu

Právě nalití vody do nádoby je dalším krokem. Voda se nesmí dotýkat podpučí – ideální je, když je tak 0,5 centimetrů pod ním. Kdyby se voda dotýkala, mohlo by to způsobit plesnivění. Voda by měla být odstátá nebo převařená. Takto připravenou sklenici dejte do tmavé místnosti, kde je 6 až 8 °C. Tma a chlad jsou dvě základní podmínky pro to, aby vám vyrašily kořínky.

Chladné místo

Pokud najdete místo s požadovanou teplotou (ta musí vydržet po dobu alespoň 2 měsíce), ale chybí vám tma, stačí cibuli přikrýt něčím, co jej ochrání před světlem. Jednou z možností, jak takovéto podmínky získat, je použití lednice, která je zapnutá ne menší výkon. Ideální je ale chladný sklep. Už za dva dny můžete pozorovat, že kořínky dosáhly vodní hladiny. Kontrolujte množství vody a také její kvalitu. Neměla by se zakalit. Odpařenou vodu doplňujeme.

Návrat do tepla

Když kromě dostatečného množství kořínků zpozorujete na vrcholu cibule také zelený puk, je dobré jej přemístit do tepla. Stále by měl být ve mně, tentokráte ale už při pokojové teplotě. Jakmile budou květní stonky stejně dlouhé jako listy, umístíme hyacint také na světlo. Do vody lze přidat špetku hnojiva pro kvetoucí rostliny. S jeho množstvím to ale rozhodně nepřehánějte. Stejným způsobem lze rychlit narcisy i konvalinky. Poté co odkvetou a zatáhnou listy, je možné je až do podzimu skladovat na chladném a tmavém místě a následně vysadit.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rychleni-hyacintu-ve-vaze-i-v-kvetinaci-budou-kvest-jiz-na-vanoce.html

https://hobby.instory.cz/3880-jak-donutit-hyacinty-rozkvest-na-vanocni-svatky.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!