Uříznuté žraločí ploutve od sebe skoro nepoznáte – nahrává to pytlákům, a to i v Evropě

žralok

Ochrana přírody je v poslední době značně diskutovaným tématem. Dnes se proto podíváme na zvířata, která se sice v našich končinách nevyskytují, ovšem byla by opravdu škoda, kdyby vyhynula.

Mají žraloci budoucnost? Tato otázka je zcela na místě, protože podle posledních zjištění je 100.000.000 žraloků je každoročně zabito kvůli masu a ploutvím. Šílené číslo? Rozhodně ano.

Co byste měli vědět o žralocích

Žraloci patří k nejohroženějším skupinám zvířat. Málokdo to ví, ale každý druhý druh žraloka je dnes ohrožen. Důvodem je jak ničení jejich přirozeného životního prostoru, tak i obchod se žraločím masem a ploutvemi.

Foto: Pixabay

A proč bychom se o to měli zajímat? Ukazuje se totiž, že Evropa hraje, co se neregulovaného obchodu se žraločím masem a žraločími ploutvemi týče, zásadní roli. IFAW (International Fund for Animal Welfare) a organizace pro ochranu moří a oceánů OceanCare proto společně vyzývají státy EU k tomu, aby byly na podzim učiněny zásadní kroky pro ochranu žraloků v budoucnosti.

Mají samozřejmě na mysli čas, kdy se bude během předsednictví České republiky konat v Radě Evropské unie konference pro ochranu ohrožených druhů.

Alarmující čísla nelžou

Za posledních 50 let se populace žraloků na otevřeném moři zmenšila o přibližně 70 %. A co je ještě horší, ukazuje se , že u každého pátého ze zkoumaných útesů vymřeli žraloci funkcionálně (tzn. úbytek určitého živočišného druhu je natolik markantní, že tento druh není z dlouhodobého hlediska schopen samostatně přežít).

Nejdůležitějšími aktéry celosvětového obchodu se žraločím masem a žraločími ploutvemi jsou Hongkong, Singapur a Taiwan. Ovšem v letech 2003 až 2020 bylo na zmíněné asijské trhy dodáno průměrně 28 % dodávek žraločích ploutví ze členských států EU. Bohužel jakmile je žralok zabit a rozporcován, není možné poznat, z jakého druhu maso a ploutve pochází.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Ochrana žraloků s perspektivou do budoucna je možná – pokud bude Evropská unie aktivní | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)