Upytlačený rys pouze za pokutu: Parodie na ochranu přírody

Rys

Pytlačení bohužel i v dnešní době stále vzkvétá. Je to vcelku smutné, ale bohužel příznačné. Hodně zajímavý a pro většinu z nás také velmi smutný byl případ upytlačného rysa, ke kterému došlo v loňském létě. Kauza se nazývala Kameňák a rozuzlení přinesla už v posledních dnech. Vyšetřování se tedy táhlo poměrně dlouhou dobu. Výsledek byl přinejmenším překvapivý.

Pytlák vlastně nebyl shledán pytlákem

Bohužel, myslivecký předseda, jenž byl z činu usvědčen, dostal pouze pokutu ve výši 90 000 korun. Vzhledem k tomu, že právě v jeho mrazáku byl celníky nalezen mrtvý rys, jde o naprostý výsměch a faktické zproštění viny za ohavný čin, jehož se tento člověk dopustil. Důležité bylo hlavně prokázání toho, jestli tento nepřítel lesa daného rysa zabil, nebo tak neučinil.

RysRys: Foto Pixabay

Část náboje v těle rysa

Ano, ani tento důkaz nechyběl. Při pitvě byl v těle zvířete nalezen náboj, respektive jeho část. I tak se ale neprokázalo, že by vrahem zvířete byl lesník. Došlo tak podle soudu pouze k přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Důvod přechovávání mrtvého rysa také objasněn nebyl.

Proč vlastně muž v mrazáku mrtvého rysa měl?

Docela příznačná otázka. Zajímavě s k ní vyjádřil Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA. Konkrétně řekl: „Případ konzultujeme s právníky a připravujeme další kroky. Státní zástupce by měl důsledně hájit zájmy ochrany přírody, které v případu zastupuje. Od člověka, který nelegálně přechovával střeleného rysa a nedokázal vysvětlit jeho původ, by se měla důsledně vymezit Českomoravská myslivecká jednota.“

Zdroje info: klatovskydenik.cz, hnutiduha.cz, selmy.cz

Rys: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.