Jak zachránit umírající monsteru, které žloutnou listy a celkově vypadá nezdravě

Monstera

Monstera se v domácnosti pěstuje často, bohužel je také poměrně častým cílem škůdců. Bojíte se o svou rostlinu, protože jí žloutnou listy nebo se na ní objevili okřídlení záškodníci? Už nemusíte, správná léčba vám pomůže udržet vaši rostlinku v dobré kondici. Podívejte se na to, co monstera nemá ráda.

Monstera si mezi pěstiteli získala oblibu nejen díky své kráse, ale i odolnosti. Pěstuje se poměrně snadno, ale i tak se mohou čas od času vyskytnout problémy. U nás je velmi populární především Monstera deliciosa, vyskytující se v několika zajímavých odrůdách.

Proč monsteře žloutnou listy

Nejčastěji se milovníci těchto rostlin potýkají s třásněnkami. Jde o hmyz oranžové (larvy) nebo černé (dospělí) barvy. V důsledku zamoření třásněnkami listy rostliny žloutnou. Prvním krokem v boji proti třásněnkám je důkladné osprchování rostliny. Pokud to nepomůže, je třeba použít specializovaný přípravek. Mezi další významné škůdce vyskytující se na monsteře patří také svilušky.

Jak pěstovat monsteru

Pokud je rostlina napadena škůdci, pak se také vyplatí se postarat o zlepšení životních podmínek rostliny. Pro začátek ji doporučujeme přesadit do propustnějšího substrátu, např. s příměsí perlitu, kokosových chipsů a kůry. Nezapomeňte také na dobrou drenáž např. z keramzitu. A nezapomeňte na to, že monstera má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Květináče můžete proto jednoduše přesunout do koupelny nebo pravidelně používat zvlhčovač vzduchu.

Monstera skvostná

Foto: Pixabay

Česnek pomůže proti škůdcům

Dobré je také proti škůdcům vmíchat do zeminy prolisovaný stroužek česneku. Ne vždy jsou však na vině škůdci. Pokud si všimneme, že listy monstery jsou na okrajích tmavé, ovšem od středu začínají žloutnout, pak to může být příznak příliš nízké teploty nebo průvanu.

Proč monstera černá

Dalším častým problémem monster je plísňové onemocnění, vzniklé přemokřením. Poznáte ho podle charakteristických černých skvrn se žlutými okraji na listech. V této fázi je bezpodmínečně nutný postřik, jinak postiženou rostlinu nezachráníte.

A jak se zabavit hnědnutí špiček listů? To může být způsobeno přelitím, přeschnutím kořenů, ale i třásněnkami. Snažte se tedy nejprve rozklíčovat důvod vzniku tohoto problému a teprve poté ho vyřešte.

Proč nemá monstera v listech díry

Monsteru pěstujeme především kvůli její dekorativnosti. Ovšem ne vždy jsou listy tak krásně dělené, jak bychom si představovali. Může jít o nedostatek světla nebo výživy, ovšem také o zcela přirozenou vlastnost květiny. V pralese listy monster praskají proto, aby se přizpůsobili okolním podmínkám. V tropických pralesích totiž často vanou silné a nárazové větry a rostliny tímto způsobem zmenšuje zranitelnou listovou plochu.

Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-294304-monstera-rostlina-s-desivym-nazvem-vite-jak-ji-pestovat

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)