mulč

Naučte se základy mulčování

Mulčování zeleniny může zvýšit pórovitost, minimalizovat plevel, zvýšit retenci půdy, udržovat teplou půdu a přidat živiny s pomalým uvolňováním. Účinky však nemusí být vždy jen dobré. Záleží na druhu mulče, který se rozhodnete použít, a na tom, jaký užitek chcete z mulče mít. K dispozici jsou organické i anorganické mulče. Který z nich je ale nejlepší pro mulčování zeleniny?

Měli bychom mulčovat zeleninovou zahradu?

Přidávání mulče do zeleninové zahrady není nutné, může to ale být klíček k větším plodinám. Mulčování v zeleninových zahradách je individuální volbou. Mulč vám může pomoci udržovat vlhkost a půdní teplo a současné brání růstu plevele. Mezi špatné účinky, které zahrnuje mulčování, je možné ukládání larev hmyzu, podpora růstu hub a plísní, možnost zavádění semen plevele do zahrady a trvanlivost mulče. To vše jsou rozhodující faktory, zda používat mulčování.

Pokud shrneme veškeré poznatky, zdá se, že mulčování poskytuje více přínosů, než potenciálních špatných účinků. Mulčování nabízí řešení, která pomáhají předcházet problémům.

 • Anorganický mulč – například zahradnické tkaniny, pomáhají zabránit problémům se semeny plevele a vydrží po celou sezónu.
 • Organický mulč – je velmi snadné získat tento typ mulče. Je nutné ho zapracovat do půdy, takže přidává živiny, které jsou přirozené a bezpečné.

Jaký je nejlepší mulč pro zeleninovou zahradu?

Jak bylo uvedeno, volba je na vás. Ekologičtí zemědělci se zpravidla spoléhají na organické mulče kvůli jejich dostupnosti, nízkým nákladům a přírodním složkám. To neznamená, že anorganický mulč není vhodný, ale vyvarujte se mulči, jako jsou kameny, štěrk, pryž nebo sklo. Odpovědět na otázku, který mulč je nejlepší ale bohužel nejde. Jeden zahradník vám bude přísahat na kukuřičné klasy, jiný na slámu. Musíte si jednoduše vybrat svůj vlastní nejlepší mulč.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

 1. VANÍČKOVÁ DANA Odpovědět

  Dobrý den,

  zbytečné věci bych nezazimovala.
  Nechala bych to přírodně.
  Raději lidi bych vybavila zazimováním,
  nebo aby jim nebyla zima při 0°C a větrnu s deštěm.

  S pozdravem a hezký den V+šem.

  Vaníčková Dana
  okr. Ji-čín.

 2. Linda Odpovědět

  Článek.. co tím chtěl vlastne básník říci.?…nic nového, ani žádná rada..udělej a vyzkoušej sám..takže nic
  nového ani poučného se člověk nedozvěděl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *