Proč pes štěká? Naučte se komunikovat se svým mazlíčkem

Pes štěká

Štěkot vašeho psa může být nepříjemný vám, ale také lidem ve vašem okolí. Existují psi, kteří štěkají, celou dobu, když vy jste v práci. To může dovádět vaše sousedy k šílenství. Někteří psy štěkají, když přijdou do kontaktu s jinými psy nebo s lidmi. Svým štěkotem s námi pes vlastně komunikuje, a proto není jednoduché mu štěkání zakázat. Možné to ale je. Jak odnaučit psa štěkat na psy? A jak odnaučit psa štěkat na lidi?

Proč pes štěká?

To, že pes štěká, není nic neobvyklého. Dalo by se říci, že pes štěká, protože lidé mluví. Pes svým štěkotem komunikuje nejenom se svým majitelem, ale také s ostatními zvířaty. Kromě štěkotu patří k psí komunikaci také jiné zvuky: vytí, vrčení, kňučení, pištění. Nezřídka se stává, že jeden štěkající (vyjící, kňučící, atd.) pes vyvolá řetězovou reakci. Psi v jeho okolí se také rozštěkají. Tento způsob komunikace může trvat příliš dlouho. Majitelé psů s ní mohou mít trpělivost, nicméně štěkání jsou vystaveni také lidé, kteří psa nemají.

Štěkot

Foto: Pixabay

Co vyjadřuje štěkání?

Štěkot může znamenat celou škálu emocí. Pes tak může ukazovat svou radost, ale také nespokojenost, strach, úzkost, touhu po něčem nebo nudu. Někdy je psí štěkání vyvoláno nějakým podnětem – může jít například o zvonek na dveřích nebo kroky za vstupními dveřmi či jiní štěkající psi.

Víte, co vám mazlíček chce říct?

Někdy pes štěká, protože potřebuje, aby byly splněny jeho potřeby. Možná má hlad, žízeň nebo se jen nudí. Hlasitým štěkotem se může snažit něco říci svému vůdci smečky, tedy majiteli. Pes vám svým štěkáním může oznámit, že se blíží někdo k vašemu domu a očekává, že s tím něco uděláte. V případě, že odejdete, může štěkat ze strachu nebo úzkosti. Psi mohou štěkat také ze strachu. Někdy je příčina zjevná – pes štěkající u prázdné misky má hlad nebo žízeň. Když pes štěká poté, co jste přišli domů, má radost.

Můžete se zbavit štěkotu trestáním?

Obvykle ne. Pokud svému psovi budete za štěkání nadávat, pravděpodobně ho neutišíte a budete ještě více naštvaní. Proti štěkotu zabírá psa nějakým způsobem zabavit (hrou, hračkou, speciálními psími hlavolamy), unavit ho procházkou či nastavit pravidla, která budete dodržovat.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-oduczyc-psa-uciazliwego-szczekania,nId,5084135

https://www.hillspet.cz/dog-care/training/how-to-stop-a-dog-from-barking?gclid=Cj0KCQiAm5ycBhCXARIsAPldzoXJ5znqRfFmVRFP1VAZIAllxGxF6_oUsrNEJOa7yIBojsCc_rnCg8EaAslKEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!