Trpasličí odrůdy

Trpasličí odrůdy ovocných stromů: jak na jejich správnou výsadbu

Nejen ti, kteří disponují malou zahradou, mohou zvolit výsadbu trpasličích odrůd ovocných stromů. Při jejich výběru je dobré zaměřit se na jejich mrazuvzdornost, zejména pokud jste se rozhodli pěstovat tyto stromky na zahradě celoročně. Vybírejte stromy s dobrými pupeny a silným kořenovým systémem. Jejich výhodou je to, že plochu o výměře 5 m2 můžete vysadit až čtyři trpasličí stromky – namísto jednoho velkého. Již ve druhém nebo třetím roce od výsadby můžete sklízet první plody – i ty jsou samozřejmě menší. Jejich další výhodou je to, že nepotřebují prořezávání a sklizeň ovoce je velice pohodlná.

Vhodné stanoviště

Ještě než se pustíte do samotné výsadby, měli byste zvážit, kam vlastně svůj stromek chcete vysadit. Ideální je místo, kam se příliš silný vítr nedostane – například prostor vedle zahradních budov, skleníků atd. Je dobré, když je strom chráněn ze severní strany, odkud přichází nejmrazivější větry. Váš stromek by neměl stát v dolině, protože zde hrozí na jaře záplavy a hniloby kořenů.

Trpasličí jablko

Foto: Pixabay

Výsadba trpasličích stromů

Vykopejte jámu dvakrát tak větší, než je kořenový bal vašeho stromku. Obvykle vám k tomu stačí zabořit rýč do země jen několikrát – i to považujeme za výhodu výsadby trpasličích odrůd ovocných stromů. Na spodní část jámy zapracujte kompost. Nyní je ideální část na instalaci opěrného kůlu – nebo připravené opěrné soustavy stromu. Pořádně tuto podporu zabořte do země a pak k ní přiložte stromek. Jámu prolijte vodou. Kořenový systém stromku nyní přikryjte půdou a jemně ji utlačte.

Kdy je čas na výsadbu?

Pokud svůj stromek vysadíte v polovině dubna, riskujete. V tomto období totiž hrozí ještě mrazy, takže když už se k tomu odhodláte, vyplatí se stromek chránit vzdušným a lehkým materiálem – například zahradní textilií. Na začátku května je oproti tomu dobrá příležitost k výsadbě, popřípadě k odstranění netkané textilie.

Které stromy lze vysadit?

Vysadit můžete dnes už téměř jakékoli ovocné stromy. Zejména ty nejoblíbenější druhy, jako jsou jabloně či hrušně, najdete také v trpasličích odrůdách. Zvolit můžete také třešeň. Pokud si vyberete trpasličí meruňky, dopřejte jim prostor alespoň 2,5 metru od jiných stromů. Dalším druhům stačí rozestupy 1,5 metru.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2015/09/21/pravilnaya-posadka-sazhencev-karlikovyh-derevev-foto/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

  1. Lenka Odpovědět

    Pro autorku: Nikoliv „Dalším odrůdám stačí rozestupy 1,5 metru.“ ale „Dalším druhům stačí rozestupy 1,5 metru.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *