Mečík

Mečíky po odkvětu: Seříznutí a uchování hlíz

Hlavní sezóna mečíků nastává v srpnu, kdy naši zahradu projasňují nepřeberným množstvím barev. Poskytují svou něžnou krásu do širokého okolí, protože se tyčí často nad ostatní rostliny. Dostupné jsou ve spoustě různých barev. Tato rostlina se může stát dominantou slavnostní kytice, takže pokud rádi vážete kytice ze své zahrádky, měli byste zvážit také pěstování mečíků.

Mečíky do vázy i na záhoně

Odřezáváme je tak, že stonek květu odřezáváme co nejníže a pokud možno ráno. Zabodneme do něj nůž a krouživým pohybem jej odřízneme. Pokud necháte květy odkvést na rostlině, odstraňte je poté pod nejspodnějším květem. Pokud bychom nechali odkvetené mečíky na zahradě, začaly by vytvářet semena, a to zbytečně oslabuje hlízy rostliny. Jakmile mečíky odkvetou, už je nezaléváme. Chystáme se totiž na sklizeň hlíz, které by měly být suché.

Mečík

Foto: Pixabay

Sklízení hlíz

Vyčkejte, až po odkvětu nastane několik dnů beze srážek. Hlízy, které nevyjímáme z mokré půdy, se totiž lépe suší a jsou odolnější vůči houbovým a plísňovým onemocněním. Hlízy sklízíme obvykle na konci září, nejdříve ale poté, co listy zežloutnou. U velkých hlíz je obvykle čas sklizně již do konce září, menší hlízy je možné sklízet ještě až do první poloviny října. Ideálním nástrojem jsou rycí vidle, kterými hlízy z půdy jemně vyjmeme. Celou nadzemní část odstraníme: lodyhu vylamujeme těsně u hlízy.

Uchovávání hlízy

Takto vyjmuté hlízy očistíme od zbytku zeminy. Poté následuje poměrně dlouhá doba sušení hlíz: dva až čtyři týdny. Za tuto dobu byste měli zaznamenat, že se vytvoří odlučovací vrstva, která je ideální pro snadné oddělení staré hlízy s kořeny od nové. Ideální teplota pro skladování hlíz je 2 až 6 °C. Při teplotách od 0 °C níže hlízy mrznou, vyšší teploty zase mohou způsobit poškození od savých škůdců, jako jsou například třásněnky.

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/meciky-kvetou-naplno-rezat-aby-hlizy-byly-zdrave/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *