Třešně: několik nápadů, jak využít svou letošní úrodu

Košík třešní

Třešně jsou ovocem, které je typicky letní: sklízíme je v červenci a srpnu. Na jejich sklizeň máme obvykle jen velmi krátkou dobu: obvykle tak 14 dní. A ještě kratší dobu máme na jejich zpracování, protože se velmi rychle kazí. Pokud máte zásobu zavařených třešní ještě z loňska, můžete ocenit několik dalších způsobů, jak je využít.

Třešňová zmrzlina s čokoládou

Co se na léto hodí více, než právě zmrzlina? A ta s třešněmi je obzvlášť osvěžující! Vypeckujte si asi 400 g třešní, které dáte do velkého hrnce a zasypete trochou cukru. Nechte je stát asi 2 hodiny, třešně pustí šťávu. Pak je přiveďte k varu. Míchejte, aby se cukr rozpustil. Poté je dejte spolu s ½ lžičky růžové vody do mixéru a rozmixujte na hladké pyré. Nyní si vezměte 600 ml smetany (30 % a více) a vyšlehejte ji v tuhý sníh. Aby se to povedlo, musí být dobře vychlazená. Do smetany opatrně vmíchejte také 400 ml kondenzovaného mléka a polovinu třešňového pyré. Třetinu této směsi rozprostřete do hluboké obdélníkové nádoby o objemu 1 l.

Třešně

Foto: Pixabay

Křehký třešňový koláč – galette

Budete potřebovat 400 g vypeckovaných a přepůlených třešní. Smíchejte je s 1 lžičkou třtinového cukru a 1 lžíci citronové šťávy. Dejte stranou a pusťte se do přípravy křehkého těsta. Do mísy prosejte 200 g hladké mouky a poté vmíchejte 1 lžíci třtinového cukru. Nakonec nasypte 120 g másla, vytaženého z lednice a nakrájeného na kostičky. Prsty zpracujeme v jakousi drobenku, přičemž se snažíme pracovat co nejrychleji, aby se máslo příliš neroztopilo. Jakmile získáte drobenkovou směs, vmíchejte 2 až 3 lžíce ledové vody. Vypracujte hladké těsto. Pokud se směs nechce spojit, přidejte další lžíci ledové vody. Z těsta vypracujte kuličku a nechte ji 30 minut odpočívat. Nyní si připravíme náplň: 100 g neloupaných mandlí rozmixujeme v mixéru na prášek. Přidáme 15 g másla, 1 lžíci špaldové mouky, ½ lžičky vanilkového extraktu a 50 g třtinového cukru. Pořádně promícháme (můžeme použít mixér). Nakonec vmícháme ještě 1 vejce. Těsto vyválejte do kruhu o průměru 30 cm. Doprostřed dejte náplň (asi 4 cm od okraje) a na ni polovinu třešní. Těsto přehneme přes náplň i třešně, čímž vytvoříme okraje. Pečeme 45 minut na 160 °C. Poté přidáme zbytek třešní a podáváme posypané mandlemi.

Třešňové smoothie

Na přípravu třešňového smoothie můžete použít 300 g čerstvých, nebo i zmražených třešní (podle toho, jestli se chcete zchladit nebo ne). Dejte je do mixéru, přidejte 150 g bílého jogurtu, 1 velký banán a ½ lžičky vanilkového extraktu. Žádný cukr není potřeba. Rozmixujte dohladka. Pokud se vám směs zdá příliš hustá, můžete zředit 100 až 150 ml vody.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/cherry-recipes

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!