Bylinková první pomoc pro odřený nos

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Potýkáte se s následky rýmy nebo alergie? Ať použijete sebe měkčí textilie či jednorázové papírové kapesníky, stejně se podrážděnému nosu nakonec nevyhnete. Ukážeme vám účinnou první pomoc přímo z klína přírody.

Zapomeňte na tradičně užívanou vazelínu, která v konečném důsledku spíše ucpává póry a regeneraci sliznic tak zpomaluje. Pokud ji nahradíte třeba domácí měsíčkovou mastí nebo vhodným olejem, pocítíte ten rozdíl!

Pro pomoc do lékárny, aneb když opravdu nemáte čas

Ne vždy býváme na akutní potíže dobře připraveni. Takže co dělat, když už váš nos vypadá jako nehezká červená bambule a pod nosními dírkami se začíná tvořit ekzém? Skočte si do lékárny pro kvalitní konopný olej. Postačí malá lahvička. Obsažené kyseliny a vitamíny (zejména A, B, D a E) regeneraci pokožky maximálně urychlí. Stačí natřít a jít. A podobně je na tom i konopná mast.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Měsíčkovou mast na odřený nos si připravte předem

Jiná situace nastává, jestliže vás rýma trápí každoročně a vy víte, že vás to stejně dříve nebo později čeká. V takovém případě plánujte dopředu a vyrobte si měsíčkovou mast. Stačí ve spíží najít dvě hrsti sušených květů a hrneček sádla.

Sádlo rozpusťte, přidejte do něj měsíček a chvíli nechte probublávat na plotně. Pozor, nesmí se škvařit! Nechte přes noc odstát, ráno opět rozpusťte a přeceďte třeba přes sítko. Uložte do čisté sklenice, nechte ztuhnout a používejte podle potřeby.

Náš tip: máte-li času nazbyt, nechte měsíčkovou mast odstát rovnou 24 hodin, a teprve poté z ní odstraňte suché květy. Obsah účinných látek se tak zvýší.

Budete-li měsíčkovou mast se sádlovým základem skladovat v lednici, vydrží vám bez problémů šest měsíců. Nezapomeňte ji však po každém použití dobře uzavřít!

Máte doma rýmovník? I ten se hodí

Musí to však být ten pravý s drobnými lístky Plectranthus argentatus. Nebojte se jeden větší lístek utrhnout, lehce ho pomačkat v ruce a postižená místa s ním potřít nebo ho rovnou podobě ruličky na chvilku zastrčit do nosní dírky. Léčivé silice se už postarají o zbytek.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)