Jak jednoduše vypěstovat zázvor v květináči

Zázvor

Uvažovali jste o pěstování zázvoru? Možná ano, jelikož se tato rostlina u nás používá už vcelku tradičně. Vždyť jen v obchodech naleznete standardně čerstvý zázvor. Nyní v době chřipkový epidemií a vším, co je s nemocemi tohoto charakteru spojeno, je možná samotné pěstování zázvoru snad ještě důležitější a aktuálnější. Víte, že postačí nákup krásného ideálně neoschlého oddenku v obchodě a máte prakticky vynikající sazenici? My se v následujících řádcích zaměříme na pěstování zázvoru v domácích podmínkách, a to ve třech krocích. Jsou velmi jednoduché a zvládne je prakticky kdokoli.

První krok

V první řadě je zapotřebí zakoupit opravdu čerstvý kvalitní oddenek. Ne vždy se to podaří, mnohé jsou uschlé a poškozené. Když už oddenek máte, ponořte ho cca na 2 dny do vody.  Když se dává do obchodů, tradičně se na něj totiž aplikuje inhibitor růstu zabraňující klíčivosti. Tím pádem logicky jen tak neklíčí. Po dvou dnech oddenek dejte ven a nechejte na světlem protkaném místě. Počkejte až do doby, než začnou naskakovat první očka. Dlouho byste čekat rozhodně neměli…

Druhý krok

Oddenek už má očka? Pak jej právě podle nich rozřežte na malé kousky. Tyto kousky určitě nechte po nějaký ten čas odpočívat. Je totiž zapotřebí, aby řezní plochy stihly dokonale vyschnout. Možná stojí za to, aby se také zasypaly dřevěným uhlím. Když už jsou konce zaschlé, rozhodně je třeba přistoupit k zasazení do květináče. Ten by se měl postavit na světlé místo. Samozřejmostí musí být i adekvátně teplé prostředí.

Zázvor

Třetí krok

Už nyní v zimě si takto lze předpěstovat malé rostlinky. Ty se na jaře přesadí do poněkud většího truhlíku. Postavit ho lze klidně i na balkon. Pokud budete chtít, není problém sazenice přesadit i přímo na záhon. Tady vyroste zázvor více. Jen ale v opravdu teplých oblastech.

Kdy přistoupit ke sklizni?

V momentu, jak rostliny začnou schnout a žloutnout. Oddenky se vyryjí ze substrátu a následně dokonale očistí. V chladu vydrží i několik týdnů.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.