Akce Ukliďme Česko 2022 si letos i nečekaně přibrala i mezinárodní posily – například ty z Ukrajiny

I když do termínu hlavní akce zbývá ještě pár dní, už nyní organizátoři ze spolku Ukliďme Česko evidují již přes 3300 nahlášených úklidů. což je celkově více než tomu bylo za poslední dva roky dohromady.

Akce se stala letos i neplánovaně „mezinárodní“. Chcete vědět, jak je to možné? Stalo se to díky zapojení vietnamské a ukrajinské komunity. Pokud se chcete také připojit, najděte si svůj cíl mapě úklidů uklidmecesko.cz/map.

Zájem o dobrovolnickou aukci stále stoupá

Letošní zájem je rekordní. Celá logistika akce by se proto neobešla bez silného partnera s odpovídající kapacitou a zázemím. Představte si úkol nabalit během několika málo dní 2000 balíčků s úklidovým materiálem, z nichž každý je originální. A co ty balíčky obsahují?

K místním organizátorům v nich poputuje bezmála 100.000 pytlů na sběr odpadků. To ovšem není všechno. Díky nebývalému zapojení přes 1000 škol také zhruba 150.000 pracovních rukavic. A balíčky je nutné samozřejmě nejen zkompletovat, ale také je včas doručit jejich adresátům.

Foto: Pixabay

Zapojuje se stále více lidí

Ukliďme Česko se letos na jaře neplánovaně stalo i „mezinárodní“ akcí, svoje úklidy si totiž díky organizátorům akce naplánovali i zástupci vietnamské a ukrajinské komunity. „Dlouhodobým posláním našich organizací je vzdělávání a propojování české a vietnamské komunity. Jedním z témat naší edukační kampaně pro vietnamskou komunitu, mimo jiné podporovanou Evropskou Unií, je právě i osvěta o ochraně přírody a edukace o správném třídění odpadu mezi Vietnamci. Pevně věříme, že přímým zapojením vietnamské společnosti do projektu Ukliďme Česko a názornou ukázkou třídění, můžeme pomoci k lepšímu prostředí všude kolem nás. Byli bychom rádi, kdyby se z tohoto prvního ročníku stala každoroční tradice“, sdělila Lucie Pštrosová za Asociaci mladých vietnamských podnikatelů a Česko-vietnamský vzdělávací institut.

A zapojit se chtějí i lidé ,kterým osud jinak příliš nepřál. Organizátorka jedné z úklidových akcí, Ianina Prypkhan, říká: „V této strašné situaci Česka republika, její Vláda a každý občan ukázali své velikánské dobré srdce. My cítíme Vaši podporu a chceme poděkovat aspoň minimálním gestem. Zatím začneme prostřednictvím úklidových akcí. Velice doufáme ze takové akce od našich dobrovolníku proběhnou po celé České republice, chceme uklidit Vaší krásnou zemi, která nám poskytla to důležité – podporu, za kterou jsme s celým ukrajinským národem vděčni!!“ A kdy se můžete zapojit vy? Už v sobotu 2. dubna!

Náhledové foto: Protext

Zdroj: ECONNECT – Ukliďme Česko 2022 – letos i nečekaně mezinárodní (ecn.cz)

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)