Tipy pro pěstování dřínu na vaší zahradě

Dřín

Dřín obecný (Cornus mas) je známý také jako dřín jarní. Jedná se o listnatou dřevinu, která poskytuje jedlé plody. Pěstovat jej můžete v teplejších oblastech České republiky. Jedná se o poměrně nenáročný keř, který vám ale může poskytnout velké množství plodů, ze kterých se vyrábí nejrůznější zdravotní přípravky. Bohaté jsou zejména na vitamín C. Vzhledem k tomu, jak užitečná tato dřevina je, a k její nenáročnosti, se ji opravdu vyplatí pěstovat.

Výběr stanoviště

Dřín je odolný vůči mrazu i suchu, takže jej můžete pěstovat téměř kdekoli. Vystačí si i s méně úrodnými půdami. Pokud z něj ale chcete dostat maximum, poskytněte mu úrodnou a na vápník bohatou půdu. Obdobně je to se sluncem: dřín miluje, je-li vystaven přímému slunci, velice dobře poroste ale také v polostínu.

Dřín

Foto: Pixabay

Keř nebo strom?

Dřín je dřevina, kterou můžete pěstovat jako velký keř nebo malý stromek. Řez snáší velice dobře, takže někteří zahradníci si z něj vytváří dokonce i živý plot. Pokud chcete pěstovat dřín ve formě stromu, ponechte pouze jeden výhod a všechny boční větve zkraťte na výšku 70 až 80 cm. Z výše rostoucích se vytvoří 4-5 výhonová koruna.

Péče o dřín

Dříny prořezáváme podle potřeby, obvykle provádíme prosvětlovací a sanitární řez. Hnojit jej nemusíte, stačí, když jej na jaře obohatíte kompostem a hnojem. Dřín není náchylný ani na škůdce, ani na choroby, takže jakákoli chemická ochrana a postřiky jsou zbytečné (spíš nežádoucí, protože je pak nutné důslednější omývání drobných plodů). Na zimu můžete plochu pod dřínem pokrýt agrotextilií nebo kůrou.

Kolik dřínu vysadit?

Chcete-li si zajistit co nejlepší plodnost, vysaďte na zahradě alespoň dva dříny s minimální vzdáleností 2,5 m od sebe. Přesazování rostlina nesnáší dobře a roste dlouho, takže si dobře rozmyslete, kam jej vysadíte. Již brzy na jaře, ještě předtím, než se rozvinou listy, rostlina začne kvést. Je to nádherná podívaná. Nemusíte se o květy bát, protože jsou odolné vůči mrazu. Plody dozrávají v závislosti na odrůdě, obvykle od konce srpna do října.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-derenia-jadalnego,nId,4914371

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!