Tipy na květiny do truhlíků

Nabídka květin do truhlíku je velmi bohatá. Vysadit do něj můžete pouze jeden druh rostlin, krásně vypadají také barevné a tvarové variace různých druhů. Nabízíme vám přehled známých i těch méně známých květin. Současně přikládáme několik rad na jejich pěstování.

Zásady pěstování

Při výběru truhlíku doporučujeme pořídit si samozavlažovací. Květiny do truhlíku vyžadují slunné, polostinné i stinné stanoviště a kvalitní propustnou zem. Ideální je substrát pro truhlíkové rostliny, který je obohacený o živiny. Ten si snadno koupíte v obchodě. Je dobré tyto rostliny přihnojovat. Osvědčené je tekuté hnojivo se zálivkou nebo hnojivo ve formě tyčinek, které se přidává přímo do hlíny. Důležitá je samozřejmě i zálivka. Rostliny nenechte přeschnout, protože na sucho reagují zastavením růstu, rychle vykvetou a následně brzo odumřou. Určitě nezapomeňte odstraňovat odumřelé květy. V zahradnictví si vyberte rostliny silné, zdravé a hlavně dobře zakořeněné.

Známé druhy květin do truhlíku

Doporučujeme kombinovat rostliny převislé se vzpřímenými. Důležité je také to, aby vybrané rostliny měly stejné nároky na zálivku. Z těch známějších květin do truhlíku jsou to muškáty, milion bells, afrikány, petunie, vitálka, bakopa, osteospermum, surfinie. Všechny výše zmíněné rostliny snesou přímé slunce. Do polostínu si do truhlíku můžete zasadit například smil, begónii nebo netýkavku. Do truhlíku je vhodný i Popenec břečťanovitý nebo molice. Tyto květiny navíc odpuzují hmyz.

Méně známé květiny do truhlíku

Cuphea Ilavea vyžaduje v truhlíku dostatek místa, roste vzpřímeně, avšak ke konci vegetace může splývat volně dolů. Její barva květů je nádherně červená. Kvete až do podzimu. Monopsis je další z rostlinek, která se výborně hodí do truhlíku. Její květ je modrofialový s tmavým očkem uprostřed. Vytváří slabé výhonky, roste polopřevisle a má řidší olistění. Felicia Amelloides se hodí nejen do truhlíku, ale i závěsných nádob, protože se vyznačuje mírně převislým růstem. Má modré květy se žlutým středem. Kvete až do prvních mrazíků.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.