Pěstování okurek

Pěstování okurek není složité, musíte jen dodržovat několik základních pravidel. Kolik jich sklidíte, záleží nejen na odrůdě, ale i na kvalitě osiva. Nejčastěji pěstovaným druhem jsou nakládačky nebo salátovky. Okurky si můžete předpěstovat, ale také je zasít přímo na záhon.

Předpěstování sadby

Výsev je vhodný v měsíci dubnu do kelímků. Musíte zvolit výživný substrát a mírnou zálivku, protože přemokřený substrát semenům nesvědčí. Zajistěte rostlinám dostatek světla a v noci jim snižujte teplotu. Na záhon okurky můžete vysévat od poloviny května, tedy v době, kdy rostlinky nebudou ohrožovat přízemní mrazíky. Někdy však i koncem května jsou velmi nízké teploty a rostlina tak může utrpět teplotní šok. Předpěstování ale někteří pěstitelé nedoporučují.

Pěstování okurek

V první řadě si dobře připravte záhon pro výsadbu. Půda musí mít dostatek živin a humusu. Vyberte teplé a slunné místo v závětří. Semena sázejte nejlépe v květnu do mělkých řádků či jamek. Doporučujeme přikrýt rostlinky buď netkanou textilií, nebo igelitem, abyste je ochránili před případným chladem. Udržujte kyprou půdu kolem vzešlých sazenic. Až rostlinky vzrostou, zaštipujte je za pátým listem, později také postranní výhonky. Takto urychlíte sklizeň. Zavlažovat okurky nemusíte. V případě, že ale začnete, musíte být důslední a zalévat je pravidelně v ranních hodinách.

Roubování okurek

Roubovat okurky nemusíte, ale roubováním je ochráníte před půdními houbovitými chorobami. Kořeny rostlin pronikají hlouběji do půdy, snadněji přijímají živiny a vodu. Připravte si kvalitní podnože, doporučujeme tykve fíkolisté. Proveďte řez na rostlině okurky zhruba v délce 0,5 cm. Na tykvi veďte řez protichůdně. Následně zasuňte okurku shora dolů, tím zabráníte rychlému zaschnutí ran. Poté rostlinky omotejte proužkem alobalu a zasaďte do kelímku s přidanou špejlí a přikryjete ho fólií. Jakmile rostlinka dostatečně vzroste, odstraňte staré kořeny sazenice okurky a přesaďte ji do zahrady.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.