Pomerančové marmelády na váš stůl

Pomerančová marmeláda

Období, kdy vyrábíme marmelády z plodů našich zahrad, už bohužel skončilo. To ale neznamená, že si nemůžete vyzkoušet vyrobit marmelády, které nejsou až tak běžné! Právě teď totiž ceny pomerančů v obchodech klesají, a tak je dobré vyrobit si z nich nějaký trvanlivější produkt, co myslíte? Navíc domácí marmelády se budou hodit pro přípravu sladkostí – například při pečení vánočního cukroví.

Recept na základní pomerančovou marmeládu

Tato marmeláda bude vyrobena v podstatě pouze z pomerančů a cukru. Je vhodné vybrat opravdu zralé pomeranče (nebo si koupit pomeranče tvrdé a nechat je doma vyzrát). Potřeba bude 2,5 kg pomerančů. Oloupejte je pomocí škrabky na zeleninu tak, abyste dostali co nejvíce oranžové slupky – na které bude pokud možno co nejméně bílé části slupky. Ta je totiž velice hořká. Takto oloupanou slupku nakrájejte na tenké proužky.

Pomerančová marmeládaMarmeláda: Foto Pixabay

Příprava pomerančové dužiny

Další částí receptu je příprava pomerančové dužiny. Je potřeba pomeranče oloupat – a z každého jednoho měsíčku vyjmout dužinu. Do hrnce, ve kterém budete marmeládu vařit, nevkládejte žádnou membránu, která držela měsíčky pohromadě. Jen oloupanou dužinu. Pokud na membráně zůstane trochu dužiny, vymačkejte z ní do hrnce, co nejvíce šťávy to půjde. U toho zbavujte pomeranč také semínek.

Vaření marmelády

Poté už do hrnce s pomerančovou dužinou přidejte 1350 g želírovacího cukru, připravenou kůru a 600 ml vody. Zahřívejte na sporáku a míchejte, dokud se cukru nerozpustí. Jakmile se cukr rozpustí, přestaňte míchat. Vařte asi 30 minut. Na studeném talíři vyzkoušejte hustotu marmelády. Pokud jste spokojeni (marmeláda po vychlazení po talíři nestéká), můžete marmeládou naplnit sklenice. Uzavřete víčky a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout.

Pomerančová marmeláda s kumquaty

Další skvělou marmeládou je pomeranče s kumquaty. Na přípravu tohoto receptu budete potřebovat 500 g kumquatů, 1 středně velký pomeranč, 450 g želírovacího cukru a 2 lžíce citronové šťávy. Kumquaty omyjte, zbavte stopek a rozpulte. Vyjměte všechna semínka a nakrájejte na kousky. Pomeranč oloupejte a vyjměte z něj dužinu jako v předchozím receptu. Semínka odstraníme. Poté pomerančovou dužinu rozmixujeme s kumquaty na pyré. Odměřte si, kolik pyré vám vzniklo. Pak přidáte stejné množství cukru (na dva šálky pyré přidejte dva šálky želírovacího cukru).  Přiveďte k varu a míchejte, až se cukr rozpustí. Poté vařte do zhoustnutí. Na konci vaření přidejte i citronovou šťávu. Ještě horkou marmeládou naplňte sklenice, zavíčkujte je a nechte je vychladnout dnem vzhůru.

Pomerančové marmelády: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!