Tipy k pěstování čemeřice

Když kvete keř uprostřed zimy, vypadá to úchvatně. Pokud chcete takovéto scenérie dosáhnout na vaší zahradě, vyplatí se čemeřice. Ta to krásná rostlina pocházející původně z oblastí jižní a východní Evropy jsou ceněné hlavně pro poměrně unikátní dobu svého kvetení. Tuhé, poměrně tmavě zelené listy má řapíkaté a po okrajích jsou patrné zoubky. Rostou v trsech, takže květů můžete mít poměrně velké množství. My se v následujícím článku budeme soustředit především na pěstování čemeřice, a to od A až po Z.

Stanoviště a péče o čemeřici

Již na počátku je třeba si dát pozor na umístění rostliny čemeřice. Ta si totiž vyžaduje polohu v polostínu, nebo dokonce přímo ve stínu. Příliš velké množství slunečních paprsků by jí mohlo značně uškodit. Důležitá je i půda, jež musí obsahovat spousty humusu. Bez živin se čemeřice k světu mít nebude. Optimální jsou i vcelku vlhké půdy. Pěstování čemeřice není náročné, nicméně myslet byste měli zejména na pravidelnou zálivku a také na postupné odstříhávání již uvadlých květů. V neposlední řadě je vhodné rostlinu čas od času přihnojit.

Množení čemeřice a škůdci

Čemeřice černá a i mnohé další kultivary se rozmnožují za pomocí semínek anebo dělením v jarních měsících. Z chorob a škůdců vybíráme zejména padlí, které je velmi nepříjemné a může celou rostlinu zničit. Dále se jedná o plíseň šedou označovanou jako botryotiniová skvrnitost. V určitých případech se můžeme setkat také s fuzariózou.

Nejznámější kultivary čemeřice

Vybírat si můžete ze spousty nejrůznějších kultivarů čemeřice.  My vybíráme některé z nich.

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)

–          má listy ve tvaru zvonku

–          kvete od února do dubna

–          dosahuje výšky okolo 30 cm

Helleborus atrorubens

–          má původ v jižní Evropě

–          krásné fialové kvítky

–          kvete od února do dubna

–          výška od 20 do 30 cm

Čemeřice černá (Helleborus niger)

–          vytrvalé listy

–          bílé květy mající tendenci zelenat v odkvětu

–          výška 30 až 40 cm

–          kvete i v lednu v případě mírné zimy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.