Tipy, jak zalévat květy, když jedete na dovolenou

Zálivka

Pokud vlastníte spoustu pokojových rostlin, musíte jim věnovat náležitou péči. Důležitá je především pravidelná zálivka.

Avšak pokud se chystáte na dovolenou u moředovolenou u moře  (nebo jinou delší cestu), je zapotřebí svěřit je někomu, kdo se o ně dobře postará. Co ale dělat, pokud se vám nepodaří nikoho takového najít? Musíte rostliny ponechat svému osudu. Můžete ale zajistit, abyste po návratu domů nenašli žádné uschlé rostliny. Jak na to?

Připravte své rostliny

Pokud cestu plánujete, můžete své rostliny na ztížené podmínky připravit. Přesuňte je to chladnější místnosti, kde teploty nepřesahují 17 °C. Díky tomu se voda bude z rostlin méně odpařovat. Taktéž své rostliny nedávejte na přímé sluneční světlo – ale ani do tmavé místnosti. Ideální je rozptýlené světlo, díky kterému nebudou rostliny strádat a zároveň se voda z nich nebude rychle vypařovat.

Hydrogel

Foto: Pixabay

Jak na zálivku?

Pokud cesta trvá několik dní, pak můžete své rostliny zalít až těsně před odjezdem. Přelití není dobrý nápad, protože velmi často rosltině škodí více, než období sucha. Mokré kořeny nejsou schopny přijímat kyslík a jsou náchylné k hnilobě. Proto do svých květináčů na dno dáváme drenážní vrstvu. Naštěstí jsou na trhu dostupné zavlažovací systémy – některé si ale můžeme vyrobit sami.

Zavlažovací systémy

Úplně nejjednoduším – a často i nejlevnějším – zavlažovacím systémem jsou skleněné koule. Navíc jsou také dekorativní. Jednoduše je naplňte vodou a jejich ostrý konec zapíchněte do zeminy své pokojové rostliny. Pokud je vás odjezd náhlý, můžete namísto skleněné koule použít plastovou láhev (o objemu maximálně 0,5 l) otočenou dnem vzhůru.

Výroba domácích zavlažovacích systémů

Budete potřebovat nádobu naplněnou vodou a bavlněnou šňůrku. Nádobu umístěte výše, než je květináč s pokojovou rostlinou. Do nádoby udělejte malou dírku, kterými protáhnete šňůrku – jeden konec šňůrky bude v nádobě s vodou, druhý povede do květináče. Voda pomalu kape do rostliny a postupně ji zavlažuje.

Hydrogel

Další možností pro dlouhodobé zavlažování je použití hydrogelu. Jedná se o multimolekulární a nerozpustný polymer, který má schopnost absorbovat vodu. Díky tomu udržuje vlhkost. Když hydrogel umístíme k pokojovým květinám, postupně uvolňuje svou vlhkost do zeminy. Velkou výhodou je nízká cena a velice snadné použití.

Zdroj: https://www.cnet.com/how-to/how-to-water-your-plants-while-youre-away/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!