Hlodavce na zahradu často nevědomky lákáme sami

Myš

Kdo by chtěl mít na zahradě a okolo domu přemnožené hlodavce? Asi nikdo. Samozřejmě se jejich přítomnosti chceme spíše vyvarovat. Ne vždy se to ale daří. Hraboši, myši, hryzci a další tvorové se ale mohou na naši zahradu doslova hrnout. Za předpokladu, že jim k tomu napomáháme a mnohdy nevědomky je do tohoto prostoru doslova lákáme. Naše banální chyby jim mohou skutečně otevřít cestu. O jaké přešlapy se jedná? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Zanedbaná údržba zahrady

Tou bychom mohli začít. jestliže se vám nechce sekat tráva, hrabat listí a řešit další tradiční úkony, můžete si být jistí, že těmto živočichům nahráváte. Mnohdy se zanechávají zbytky trávy okolo plotu, často tady necháváme růst plevel. Komu by se pokaždé chtělo vytahovat strunovou sekačku? Tato místa jsou pro myši a jiné hlodavce naprosto vynikající. Postupně si tady vytváří hnízda a následně vyrážejí na průzkumné cesty přímo do zahrádky. Spadané ovoce okolo stromů a keřů je pro hraboše doslova rájem. Důkladný úklid zahnívajícího ovoce by měl být jakousi povinností pro každého sadaře.  

Myši

Myši: Foto Pixabay

Zbytky jídla z grilování

Ugrilovat si nějaké skvělé speciality rozhodně stojí za to. Když po samotném posezení zůstanou na zemi zbytky pečiva nebo čehokoli jiného, hlodavci si všechno rádi najdou. Poté si pozvou na hostinu i zdánlivě vzdálenou rodinu.

Kočka a myš

Kočka a myš: Foto Pixabay

Okolí kompostu

Musí být jednoznačně pořádně uklizené. Pokud tomu tak nebude, můžete počítat s návštěvou spousty myšek. Kompost je zapotřebí také prohazovat. Narušíte tak myší hnízda. Milují především prostor, kde je uschlá tráva. Tady si vytvoří hnízdo prakticky okamžitě. Kompost je jich pak plný.

Cibulky okrasných rostliny

Musí být jednoznačně chráněné plastovým nebo jiným obalem. Hlodavci cibulky vyhledávají a mnohdy se na daná místa s jistotou vrací. Pro ochranu cibulky postačí obyčejná PETka.

Jinak určitě nezapomínejte sledovat různé díry, chodby, krtince a další prostory, kde by se hlodavci mohli běžně vyskytovat.

Myš: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.