Tinktura z medvědího česneku vás překvapí svou jednoduchostí i léčebnými účinky

Že jste prozatím medvědí česnek (Allium ursinum) přidávali jen do polévky, pomazánky nebo bylinkového másla? To je rozhodně škoda, protože kromě chuťového potenciálu v sobě ukrývá i mnoho užitečných léčivých vlastnosti.

Pomáhá například stabilizovat hladinu krevního cukru, pomáhá při onemocnění plic a zažívacího traktu, působí antiviroticky a antibakteriálně, čistí močový měchýř a ledviny a v neposlední řadě působí také proti antibakteriálním chorobám. Nejvíce účinných látek obsahují čerstvé listy, ovšem v těsném závěsu za nimi se pohybuje i alkoholová tinktura.

Tinktura z medvědího česneku – recept

Její příprava není těžká. Bude vám k tomu stačit jen kvalitní rostlinný základ a alkohol. Medvědí česnek vždy sbírejte ještě před květem, tedy v době, kdy jsou jeho listy na účinné látky nejbohatší. Podle lokality můžete se sběrem začít už v březnu a skončit v polovině května.

Foto: Pixabay

Přinesené listy dobře properte a následně osušte. Připravte si skleněnou lahev s víčkem a listy do ní nasekejte nebo natrhejte. Nepěchujte. Takto naplňte nádobu tak, aby poslední listy medvědího česneku dosahovaly asi jeden centimetr pod okraj láhve. Vše zalijte alespoň 50% alkoholem (postačí i chuťově neutrální vodka) a postavte na teplé místo. Ale pozor, nesmí být vystavena slunci. Lahev uzavřete víčkem nebo alespoň kouskem alobalu.

Náš tip: V případě, že listy česneku rozhodnete do sklenice napěchovat, naplňte ji jen asi do poloviny.

Tinkturu z medvědího česneku každý den protřepejte a po dvou týdnech máte hotovo. Přefiltrujte ji a přelijte do lahve z tmavého skla. Uložte do lednice a užívejte podle potřeby. V případě akutních obtíží se doporučuje 20-30 kapek 3x denně. Pro preventivní působení pak postačí poloviční množství.

Tinktura z medvědího česneku samozřejmě není vhodná pro děti nebo těhotné či kojící ženy.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)