Pěstební pytel

Textilní květináče a jejich výhody

Textilní květináče čili pěstební pytle jsou dnes již poměrně časté. Používají se namísto klasických květináčů. Pěstování v nich je srovnatelné s pěstováním v klasických květináčích, avšak přináší spoustu výhod. Pokud se rozhodnete pro rostlinu, která roste rychle, můžete vzniknout problém s tím, že jí musíte kupovat větší a větší květináče. Takže se vám mohou začít hromadit květináče, které už nepotřebujete, a které nebyly zrovna levné. I zde je vhodným řešením textilní květináč.

Více vzduchu

Kořeny potřebují kyslík, proto není vhodné, když rostlinu přeléváme. Ta pak stojí ve vodě a kořeny nemají přístup ke vzduchu. Ještě větší množství vzduchu můžete pro kořeny svých rostlin získat právě tím, že je budete pěstovat v textilních květináčích. Díky většímu množství kyslíku může rostlina vytvořit silnější kořenový systém. Prostupnost vzduchu znamená také prostupnost teplot. Zatímco například plastové květináče mohou způsobit přílišné horko, když jsou vysoké teploty, prodyšná tkanina nedrží teplo tolik.

Půda

Foto: Pixabay

Nemusíte se bát přelití

Vzhledem k tomu, že textilní pytle nezadržují vodu, ale nechají ji volně odtékat, nemusíte se bát toho, že své rostliny přelijete. Díky tomu existuje menší riziko vzniku hniloby kořenů. To ale znamená, že textilní květináče nemůžete jen tak nechat stát na zemi. Použijte pod ně tácek nebo podnos, který odtékající vodu zachytí.

Snadnější přesazování

Textilní květináče se hodí zejména pro rostliny, které je třeba často přesazovat. Protože nemají drenážní otvory, není třeba se obávat, že rostlině způsobíte nadbytečný stres odtržením spodní části kořenů, které prorostly těmito otvory. Také vyjmutí je mnohem snadnější.

Výhoda při skladování

Pokud vaše rostlina již odroste textilnímu květináči, můžete jej jednoduše uskladnit tak, že jej složíte. A tak se i z opravdu velké pěstební nádoby stane malá a snadno skladovatelná. To je výhoda oproti plastovým nebo keramickým květináčům, které, když už nejsou potřeba, zbytečně zabírají místo. Navíc jsou textilní květináče lehké, takže je snadné jejich přemísťování v případě potřeby.

Jsou levnější

Textilní květináče jsou mnohem levnější, než ty z jiných materiálů. To se týká zejména těch větších nádob, které v případě kvalitního plastu nebo keramiky mohou vyjít na několik sto nebo dokonce tisíce korun. Textilní pytle jsou mnohem levnější. V závislosti na vzhledu a velikosti je seženete do jedné stokoruny.

Zdroj: https://thenewhealthcycle.com/2018/12/14/10-reasons-to-start-using-plant-grow-bags-the-container-gardener-savior/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *