Test na pravost medu – naučte se rozpoznat ten šizený s pomocí domácích prostředků

Med

Test na pravost medu: Med vždy byl a je velmi cenný a proto je také jednou z nejfalšovanějších potravin. Abychom si za nemalou částku nepřinesli domů jen obarvené a naředěné cosi, naučme se skutečný včelí med rozpoznávat. Pomůže vám kupříkladu použití ohně nebo obyčejná voda.

Test číslo 1

Provedeme na místě ochutnáním a přivoněním. Pravý med má charakteristickou vůni a chuť a lehce pálí v krku. Pančovaný bude spíše bez chuti a zápachu.

Test číslo 2

Přirozený med je vazký a táhne se, pokud po naklonění sklenice nebo nabrání na lžičku rychle stéká, jedná se o ředěný med.

Test číslo 3

Je-li med příliš tmavý a chutná po karamelu nebo dokonce nahořkle, je buď nastavovaný a obarvený karamelem nebo přepálený, který přílišným zahřátím ztratil veškeré prospěšné látky.

Test číslo 4

Malé množství přineseného medu kápneme na talířek, přidáme trochu vody a pár kapek octa. Po zamíchání bude nepravý med pěnit.

Test číslo 5

Kousek čistého knotu nebo třeba špejle namočíme do medu. Přebytečný med setřeme a zapálíme. Pokud se to podaří, je med poctivý. Pančovaný hořet nebude, obsahuje příliš vody.

Test číslo 6

Do vysoké sklenice nalijeme vodu a zvysoka do ní pustíme ze lžíce med. Pokud dopadne na dno vcelku a nezačne se hned rozpouštět, nakoupili jsme dobře.

Foto: Pixabay

Test číslo 7

Kus starého ztvrdlého chleba ponoříme do sklenice s medem a 7-8 minut počkáme. Je-li po vyndání chléb měkký, med je nastavovaný, obsahuje více vody. V pravém medu by chléb také změkl, ale za delší dobu.

Test číslo 8

Seženeme-li doma ještě savý papír, kápneme na něj kapku tekutého medu. Vsákne-li se, je med ředěný.

Test číslo 9

Pravý med časem krystalizuje, podle druhu medu za pár dní až několik měsíců. Pančovaný med naproti tomu je hrubé struktury, ale nekrystalizuje nikdy.

Test číslo 10

Začne-li se med po čase oddělovat ve sklenici do vrstev, je určitě nastavený cukrem nebo sirupem, obarvený a podobně. Jednotlivé složky se časem oddělí.

Zdroj, :https://www.svetpristroju.cz/blog/10-jednoduchych-triku-jak-otestovat-kvalitu-medu, https://www.ferpotravina.cz/clanky/5-jednoduchych-navodu-jak-poznat-opravdu-kvalitni-med, https://www.ivcelarstvi.cz/jak-poznat-kvalitu-medu/, https://www.ivcelarstvi.cz/jak-poznat-kvalitu-medu/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-poznat-kvalitni-med-30000427.html, https://ekovcelar.cz/med/kvalitni-med-jak-poznat/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)