Opuštěný pes: co dělat, když najdeme zatoulaného psa

Zatoulaný pes

V první řadě je třeba říct, že ne každý pes, který vypadá zanedbaně, je opuštěný pes. Jak to zjistíte? Obvykle postačí psa sledovat 10 až 15 minut. Jeho majitel se do té doby obvykle ukáže. Mohl se jen někde zapovídat, nebo nemusel stačit tempu svého mazlíčka. V rámci tohoto čekání můžete psa pozorovat. Zejména to, jak se chová. Jestli není agresívní nebo nevykazuje známky nějaké nemoci. Další kroky podnikejte, až když se majitel neobjeví.

Zjištění majitele

Je možné, že pejska sami znáte. V takovém případě jej můžete dovést domů nebo kontaktovat majitele. Pokud psa neznáte a pes se chová přátelsky, můžete zkontrolovat, zda na obojku nemá kontakt na majitele. Pak je jednoduché na uvedený kontakt zavolat a majiteli sdělit, kde svého psa může najít. V případě, že ale kontakt na majitele nenajdete nebo se pes chová agresivně, pak je vhodné zavolat policii.

Toulavý pes

Foto: Pixabay

Městská policie, městský úřad, městský útulek

Na tyto úřady se obracíme v okamžiku, když už si sami nevíme rady. Obvykle vše probíhá tak, že hodného pejska odvedete přímo k nim, pro toho agresivního si pak přijedou sami. Dále už se o psa postarají. V první řadě zjistí, zda je pes čipovaný. Pokud ano, mají kontakt na majitele. Jestliže pes ale není čipovaný (což by se v současnosti dít nemělo) a majitele se nedaří nalézt, můžete si psa ponechat, pokud se o něj nikdo do dvou měsíců nepřihlásí. Pokud psa nechcete nebo nemůžete mít, policie ho předá útulku. Pokud se majitel o psa do čtyř měsíců nepřihlásí, patří již útulku.

Péče o psa

Někteří lidé mají pocit, že útulky jsou pro psy příliš stresující. A i když si psa nechtějí nechat, poskytnou mu na čas útočiště. V tomto čase se aktivně snaží vyhledat majitele psa. Velmi dobře se hodí sociální sítě, kde můžete nahrát fotku psa. Sdílením se pes může dostat až k majiteli nebo k někomu, kdo majitele zná. Můžete také vylepit plakáty po okolí. Občanský zákoník hovoří tak, že nálezci přísluší nálezné a případné náklady, které musel vynaložit.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/co-delat-kdyz-najdete-psa-20221011.html

https://www.becydog.cz/blog/2016/08/co-delat-kdyz-najdete-opusteneho-nebo-zatoulaneho-psa

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!