Tento přípravek z lékárny zničí plísně v květináči a zajistí bujný růst

aspirin-leky

Rostliny v interiéru by rozhodně chybět neměly. Jsou nejen dokonalým estetickým prvkem, který rozzáří každý prostor, ať už ložnici, obývací pokoj či kuchyni, ale mají také pozoruhodné vlastnosti a účinky – dokáží totiž ovzduší v místnosti čistit od toxinů, které každodenně vdechujeme. Jenže druhá věc je ta, co byste měli dělat, když si všimnete na substrátu u rostliny bílého povlaku a celkového chřadnutí? Máme pro vás jedno levné a účinné řešení, které pochází z lékárny.

Přípravek, který pomáhá

Už vás nebudeme dále napínat – jedná se o aspirin, který stojí pár korun a rostliny může zachránit. Jeho hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová, tedy derivát kyseliny salicylové. Pomáhá rostlinám v růstu a posiluje odolnost vůči nemocem a škůdcům, k nimž také patří plísňové onemocnění. Hojně se však také využívá jako hnojivo pro posílení růstu kořenového systému. 

Ideální hnojivo pro rostliny

Aspirin je vhodný nejen pro lidi trpící horečkami, ale použít jej můžete jako funkční hnojivo pro většinu pokojových rostlinek. Avšak i s tímto zázrakem je třeba dbát zvýšené opatrnosti, abyste květinu takzvaně nepředávkovali, mohla by se spálit. Ideální množství bude jeden litr odstáté vody pokojové teploty, s půlkou rozdrcené tablety. Takto připravenou zálivku aplikujte na rostliny jednou za dva měsíce.

Foto: Pixabay

Ochrana před škůdci

Aspirin je ideálním prostředkem pro stimulaci růstu a posílení kořenového systému rostliny. Avšak také dokáže chránit před plísněmi. Pokud jste objevili plíseň na povrchu zeminy v květináči, rozpusťte jednu tabletu v jednom litru vody. Voda by opět být měla být odstátá a pokojové teploty. Roztok s dokonale rozpuštěnou tabletou přelijte do lahve s rozprašovačem a každých deset dnů aplikujte na zeminu. Používejte do doby, než plíseň úplně vymizí. A pokud chcete namnožit nějakou rostlinu, rozpusťte jednu tabletu v jednom litru vody a rostlinku do ní umístěte. Také lze použít pro sazenice, a to stejným způsobem. 

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/pokojove-rostliny-ktere-zatoci-s-toxiny.htm, https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm, https://www.researchgate.net/publication/363810116_Pharmacology_of_Aspirin_and_Paracetamol, http://www.ueb.cas.cz/cs/content/aspirin-pro-rostliny

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)