Je možné přidat perlit do kompostu? Za určitých podmínek ano

Kompost

Perlit se při zahradničení využívá zejména pro zlepšení vlastností půdy. Používá se zejména pro svou schopnost zadržovat vlhkost a živiny. Perlit obsahují také některé komerční zahradnické zeminy, což jenom hovoří v jeho prospěšné vlastnosti. Když ale chcete přesadit rostlinu do nového, můžete dát starou zeminu i s perlitem do kompostu? Nebo použít samotný perlit do kompostu?

Co je perlit?

Perlit je přirozeně se vyskytující vulkanické sklo, které se stalo oblíbenou přísadou do půdních a zahradních směsí. Těží se a následně zahřívá v peci, díky čemuž se jednotlivé částice perlitu zvětší a v jeho struktuře se vytvoří drobné póry. V kompostu může být stejně užitečný, jako při pěstování rostlin. Pomáhá totiž zadržovat vlhkost a živiny. Dodává objem a provzdušňuje hmotu, což jsou vlastnosti, které jsou pro kompost důležité.

Kompost

Foto: Pixabay

Kdy přidat perlit do kompostu?

Avšak pozor, perlit nejde použít při jakékoli fázi tvorby kompostu. Měl by se používat pouze k vylepšení hotového produktu, což je v okamžiku, kdy je kompost zcela vyzrálý. Pokud přidáte perlit do kompostu příliš brzy, mohl by v sobě zadržet nežádoucí vlhkost. A to se při tvorbě kompostu projeví nežádoucím způsobem.

Jaké přínosy má perlit pro půdu?

Díky pórům, které perlit ve své struktuře má, se vlhkost půdy vypařuje postupně, na místo toho, aby se půdou řítila vysokou rychlostí ve formě vody. Tento proces snižuje rychlost odpařování a prodlužuje dobu, po kterou mají rostliny přístup k vodě. Díky tomu nemusíte tak často zalévat, což je důvod obliby této složky.

Jak zjistím, že je kompost vyzrálý?

Proveďte jednoduchý test. Do kompostové hromady zaryjte nějaký nástroj (motyčku, rýč apod.) – ideálně co nejvíce doprostřed. Při této činnosti nesmíte cítit žádný zápach. Pokud je vše bez zápachu, je kompost připravený. Dalším krokem je prosévání. Není to sice nutnost, ale jedině tak zajistíte, že do půdy půjde pouze hotový kompost. Po prosévání lze přidat perlit, který zajistí, že kompost zůstane provzdušněný a zůstane prospěšný pro rostliny, na které je určen.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/can-you-put-perlite-in-compost/

https://www.thegardensuperstore.co.uk/advice-and-inspiration/perlite-how-useful-it-can-be-in-your-gardening-job

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!