Tajemství: správná zálivka orchidejí – pěstujte je doma jako profesionálové

Orchidej

Naučte se, jak správně pečovat o orchidej zakoupenou v obchodě, a co s ní dělat během a po odkvětu. Není to tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Jakmile se orchidej dostane k vám domů, umístěte ji do karantény – tedy do izolace od ostatních květin. To je naprosto nezbytné pro to, aby se zabránilo možnému šíření škůdců a chorob z nové rostliny. Délka karantény by měla být 2-3 týdny.

Kde pěstovat orchidej

Dále se budeme zabývat orchidejemi rodu Phalaenopsis. Pro začátek pro ně musíte najít světlé místo pro orchideje, bez přímého slunečního světla a daleko od topení a dalších zdrojů přímého tepla. S prvním zaléváním nespěchejte – obvykle by se mělo uskutečnit 7-10 dní po nákupu.

Orchidej

Foto: Freeimages

Délka denního světla pro kvetení by měla být alespoň 12 hodin. Chcete-li dodržet tuto podmínku v období podzim-zima, a nemáte právě optimálně orientované okno, můžete použít doplňkové osvětlení – zářivky nebo LED lampy. Květináče by ovšem neměly stát ani poblíž řezaných květin nebo ovoce. Vylučují totiž plyn ethylen, který zkracuje dobu květu orchidejí.

Zálivka a pokojová teplota

Ideální teplota vzduchu pro orchideje je přes den 24-28 °C a v noci 18-20 °C. Rozdílné denní a noční teploty jsou pro kvetení nutností, tak tomu totiž je i ve volné přírodě. Úspěch v pěstování orchidejí do značné míry závisí především na správném režimu zálivky. Při přesušení se listy stahují, žloutnou a orchideje rychle hynou. Ale přemokření je ještě horší.

Nevyplácí se však zalévat orchidej podle jakéhokoli harmonogramu (například každou středu). Lepší bude zaměřit se při zálivce na stav kořenů a substrátu. A jak poznat, že je čas zalít orchidej? Proveďte to ve chvíli, kdy se její kořeny staly světle šedými a matnými. Kořeny v „napojeném“ stavu jsou zelené nebo stříbřitě zelené a lesklé. Zálivku tedy nepotřebují.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-casto-zalevat-orchidej-30000907.html, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8108-jak-spravne-pestovat-orchidej-aby-zase-vykvetla-dejte-ji-cukr-a-vystavte-rostlinu-sokove-terapii-svetlem

Náhledové foto: Freepik

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)