Ta lepivá rostlina na polích… jedná se o svízel přítulu

Svízel

Častokrát se na našich toulkách v přírodě můžeme setkat s rostlinou, která se nám nalepí na oblečení nebo se zaplete do srsti vašeho pejska. Přítulná vlastnost rostliny je zahrnuta také v jejím názvu. Svízel přítula (Galium aparine) je rostlina z čeledi mořenovitých (Rubiaceae). S touto rostlinou jste se dozajista již setkali, ale možná jste nevěděli, jak se jmenuje. A že je považována za bylinku s léčivými vlastnostmi…

Co je příčinou „přítulnosti“ rostliny?

Listy a semenné nádoby této rostliny jsou proslulé tím, že kdykoli s něčím přijdou do kontaktu, přilepí se k tomu. Má to ten důvod, že díky přilepení se následně rozptylují semena. Listy i semenné nádoby jsou pokryty malými zahnutými štětinkami, které se tak snadno přimknou ke všem předmětům, se kterými přijdou do kontaktu. Lepivé „kuličky“ se tvoří po bílých nebo zelenavě bílých květech rostliny.

Příprava kávy i čaje

Tuto rostlinu můžete použít jak pro přípravu čaje, tak také pro přípravu kávy. A to tak, že na přípravu čaje se používá celá rostlina, na přípravu kávy pak semena rostliny. Ta se jednoduše vysuší při pokojové teplotě a pak se lehce opraží na mírném plameni. Takto upravená se pak zalijí horkou vodou a mají podobnou chuť jako káva. Tímto způsobem se rostlina i v dnešní době využívá ve Švédsku.

Zdravotní účinky

Svízel přítula má dlouhou historii domácího léčivého použití a je také široce používán moderními bylinkáři. Jako cenné diuretikum se často používá k léčbě kožních problémů, jako je seborea, ekzém a psoriáza, a jako obecné detoxikační činidlo u závažných onemocnění, jako je rakovina. Rostlina se sklízí v květnu a červnu při květu a může být použita čerstvá i sušená. Používá se interně i externě při léčbě širokého spektra onemocnění, včetně obkladů na rány, vředy a mnoho dalších kožních problémů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!