Barborky – dosáhněte toho, aby vám letos vykvetly

4. prosince je den, kdy slaví svátek Barbora (Barbara). A právě tento den je tím, kdy podle starého pohanského zvyku chodily dívky na „barborky“. Tradovalo se, že pokud svobodné dívce větvička třešní utržená na Barboru na Štědrý den rozkvete, do roka a do dne se vdá. A tento zvyk se (v mnohem menší míře) dochoval i dodnes. Věříte i vy kouzlo těchto větviček? Můžete to vyzkoušet na vlastní kůži! Pomůžeme vám v tom, aby se dílo podařilo.

Barborky nepředvídají jen budoucí svatbu

V dnešní době už známe pouze výše popsaný důvod, proč dívky trhaly větvičky nejen třešní, ale také dalších ovocných stromů, jako jsou višně, jabloně či broskvoně. Svobodné dívky si mohly natrhat větviček několik a pojmenovat je po svých nápadnících. Podle nejdříve vykvetené „barborky“ si pak zvolila ženicha. Nebo se určoval šťastný měsíc následujícího roku – kolikátý den barborka vykvetla, tolikátý měsíc bude pro dívku ten šťastný.

Foto: Pixabay

Jak se starat o větvičky

V první řadě si vyberte větvičky, které mají co nejvíce květních pupenů a vypadají zdravě. Ze stromu je odřízněte šetrně, abyste nepoškodily strom. Použijte čisté a ostré nůžky. Poté si svou větvičku zastříhněte zešikma tak, aby prostor pro přijímání vody byl co největší. Větvičku umístěte do vázy s vodou, ale nedávejte ji hned do pokojové teploty. Nechte ji přizpůsobit se na studenějším místě, například na chodbě či v komoře. Po několika hodinách ji můžete přenést i do pokojové teploty.

Za jak dlouho větvičky vykvetou

Do tří týdnů by vám měly větvičky ovocných stromů vykvést. Pokud se chcete dočkat rychlejších výsledků, pak si uřízněte větvičku zlatice či vrbové větvičky. Ty vám vykvetou téměř okamžitě, a proto se často stávají náhražkou větví ovocných stromů.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!