Svinky a stínky: Skvělí pomocníci do každé zahrady

Svinky

Zatímco většina z nás považuje svinky a stínky – drobné, oválné živočichy se spoustou nožiček – za škůdce, málokdo ví, že v zahradě vám mohou velice pomoci. Tito živočichové žijí ve vlhku a stínu. Najít je tedy může v půdě, mechu a typicky pod kameny. Jedná se o suchozemské korýše. I když se jedná o velice podobné živočichy, existují mezi nimi určité rozdíly.

Svinka vs. stínka

Svinka obecná (Armadillidium vulgare) je nejrozšířenější mezi různými druhy svinek po celém světě. Dorůstá velikosti až 1 cm, má lesklý, hnědavý hřbet. Pokud se cítí v nebezpečí, svine se do kuličky. Její hřbet je zpevněný uhličitanem vápenatým.

Stínka obecná (Porcellio scaber) je taktéž velmi hojná. Má šedavé tělo, které je v porovnání se svinkou matnější. Dorůstá velikosti 1,7 cm. Také stínek existuje velké množství druhů, ale stínka obecná je nejrozšířenější.

Čím nám svinky a stínky mohou posloužit?

Oba dva druhy těchto živočichů jsou všežravci. Jak se pohybují, pojídají všechny možné tlející rostliny a mrtvé živočichy, čímž napomáhají ke koloběhu živin v přírodě. Tím samozřejmě také obohacují půdu. Pokud je tedy najdete na své zahradě, neničte je. Vaši úrodu nijak neohrožují. Zejména v kompostu si užijte jejich přítomnosti, protože urychlují rozpad surovin v kompostu.

Svinky

Jak se zbavit svinek a stínek?

Pokud se ale svinky a stínky dostanou tam, kde skladujete ovoce a zeleninu, mohou způsobit veliké škody. Z takových míst je budete chtít vypudit. Zbavit se jich můžete vysířením sklepa prostřednictvím sirných knotů (ještě před uskladněním ovoce a zeleniny). Využít můžete také různých chemických postřiků nebo například ekologických přípravků na lezoucí hmyz. Ani tyto postřiky by ale neměly přijít do styku s uskladněným ovocem či zeleninou.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!